Tallink ei vaja riigi abi

Tõnis Oja 17. veebruar 2006, 00:00

Äripäev ja Postimees kirjutasid eile, kuidas Tallinki suuromanikud ja juhid majandusministri juures toetust küsimas käisid, mida viimane lahkelt ka lubas.

Ajaleheartiklites oli juttu peamiselt maksusoodustustest, kuid kolmapäeva õhtul teleuudistes rääkis minister Edgar Savisaar isegi koolitus- ja muust võimalikust abist, mida riik Tallinkile anda võiks.

Seni agressiivselt laienenud ning ühe konkurendi, Silja Line'i, sisuliselt Läänemere laevandusärist välja lülitanud Tallink riigilt küll mingit abi ei vaja. Tallink on võtnud suure riski ning see on olnud omanike risk. Tallinki enda edu on näidanud, et riigi abi pole edukaks esinemiseks vaja ja kui naaberriigid on oma laevafirmasid toetanud, siis viitab see hoopis sellele, et riigi toetus on viga ning alandab ettevõtte konkurentsivõimet. Tallinki juht Enn Pant lausus kolmapäeval Aktuaalsele Kaamerale, et Tallink on pea ainus eestlaste käes olev suurettevõte.

Kui vaadata börsi põhinimekirjas noteeritud ettevõtteid, siis eestlaste osaluse poolest on Tallink keskmik. Eesti juriidiliste isikute käes on Tallinki aktsiatest 50,3 protsenti, millest valdav osa tähendab ASi Infortar ehk ettevõtte juhte endid. Eestlastest füüsilisest isikutest investorite käes on seitse protsenti. Tõsi, eestlastest investorite arv on aukartustäratav - üle kolmeteist tuhande. Seni on need tuhanded väikeinvestorid pidanud küüsi närima ning lootma, et nende investeeringud ennast kunagi ka ära tasuvad.

Eile pool tundi enne kauplemise lõppu majandustulemused avaldanud Tallinna Kaubamaja aktsiaga jõudsid paar soovijat tehinguid sooritada ja aktsia hind kerkis 1,4 protsenti 316,69 kroonini. Pärast aastatulemuste avaldamist tehti kaks pisitehingut ning pärast kauplemisaja lõppu üks suurem plokktehing.

Põhinimekirja suurim kerkija oli siiski juba traditsiooniks kujunenult Baltika aktsia, mis kallines 1,73 protsendi võrra 238,61 kroonini. Aktsia käive (9,4 miljonit krooni) jäi napilt alla suurima käibega Eesti Telekomi aktsiale. Viimase hind jäi aga eilse sulgemishinnaga võrreldes muutumatuks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:47
Otsi:

Ava täpsem otsing