Tallink taas väärt kümme miljardit

Romet Kreek 03. märts 2006, 00:00

Eile tõusis Tallinki aktsia hind 1,74 protsenti, 73,38 kroonile (4,69 eurole). Aktsiaga tehti 75 tehingut ja 11,6 mln kroonine käive.

Tallink on vähemalt börsi turuväärtuse alusel mõõtes taas väärt kümme miljardit krooni. Eelmine kord oli laevanduskompanii sama palju väärt 23. jaanuaril. Esimesel börsipäeval oli ettevõtte väärtuseks 11,3 miljardit.

Baltika aktsia hind tõusis 9,2 mln kroonise käibega 1,41 protsenti, 224,53 kroonile ehk 14,35 eurole. Kui vahepeal võis oletada, et Baltikast jookseb raha järgmise laine paremusele pöörduvate ettevõtete aktsiatesse (Viisnurk, Klementi), siis paistab, et selle aktsia fännklubi on Baltikale jätkuvalt ustav.

Kui vaadata, mis on aasta algusest Balti aktsiaturgudel toimunud, siis on pilt Kesk- ja Ida-Euroopa taustal nigel. Eesti aktsiaturg oli üleeilsete sulgemishindade alusel aasta algusest langenud 1,4 protsenti, Läti 1,2 protsenti ja Leedu kümme protsenti.

Seevastu Tšehhi aktsiaturg on plussis 8,7 protsenti, Ungari 12,5 protsenti, Poola 12,2 protsenti. Uute liitujate käsi on hästi käinud. Rumeenia aktsiaturg on tõusnud 30,4 protsenti, Horvaatia 8,8 protsenti ja Bulgaaria 6,4 protsenti. Hoopis omaette nähtused on 27,9 protsenti tõusnud Venemaa aktsiaturg ja 21,6 protsenti tõusnud Ukraina aktsiaturg.

Kuid lisaks Balti aktsiaturgudele leidub KIEs ka teisi langejaid. Sloveenia aktsiaturg on 1,8 protsenti miinuses, Slovakkia 1,2 protsenti.

Balti aktsiaturgude languses võib süüdi olla väiksus. Kesk-ja Ida-Euroopa suurematel riikide börsidel on lihtsam raha ligi tõmmata, kuigi ka seal ei saa tagasilööki välistada. Venemaa on hoopis omaette seltskonnas, kuuludes BRIC-majanduste hulka. Selle väljendi võttis nelja suure, kiire arenguga riigi kohta kasutusele esmakordselt Goldman Sachs. Panga strateegid kirjutasid 2003. aastal analüüsi, mis vaatleb nende maade arengut kuni aastani 2050. BRIC-maad on Brasiilia, Venemaa, India ja Hiina. Venemaa poole paneb investoreid vaatama ka toorainerikkus. Seda kunstlikku piirkonda on suurtele fondidele lihtsam ühtse teemana müüa kui näiteks Venemaad eraldi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing