Ka kogenud projektijuht vajab kindlat metoodikat

Avo Aasma 03. mai 2006, 00:00

Iga projekti edukaks läbiviimiseks on vaja kahte asja: kogemust ja metoodikat. Kogemus on oskus, mis ütleb kuidas teha ja metoodika on teadmine, mis ütleb, mida teha.

Ma võrdleksin projektijuhtimise oskust autosõidu oskusega. Tehes endale selgeks auto juhtimise teoreetilised põhimõtted, on esimest korda rooli asudes reaalses liiklus-situatsioonis hulk võimalusi keerulisse olukorda sattuda, mille lahendamist teoorias ei käsitletud. Samas ilma teoreetiliste teadmisteta liiklusesse sukeldudes on vähe võimalusi auto koju tuua endise väliskujuga.

Samuti on ka projektijuhtimises, metoodika on vajalik, kuid ei ole piisav. On üsna palju kogenud ja edukaid projektijuhte, kes väidavad, et nad ei ole metoodikat õppinud. See aga ei tähenda, et nad metoodikat ei kasutaks. Nad on metoodika ise leiutanud töö käigus katse-eksituse meetodil. Olles teinud hulga vigu, mis pole osutunud surmavaks, on leitud meetodid, mis üldjuhul toimivad. Nendest kogemustest ja õppetundidest on igaüks enda jaoks leiutanud oma metoodika.

Üldtunnustatud metoodikad ongi loodud kogenud projektijuhtide kogemust üldistades ja tihti tabab kogenud projektijuhti metoodika koolitusel ahhaa elamus - olengi siiamaani metoodika järgi tegutsenud.

Metoodika annab ka kogenud projektijuhile kindlustunde, et midagi olulist ei ole kahe silma vahele jäänud. Tänu konkurentsile on projektide kestused lühenenud, hindades on riskivaru minimaalne ja samas tulemuse kvaliteedis järgi anda ei saa. Seetõttu enamasti projektides eksimuse varu sisuliselt ei ole. Siin on abi metoodikast, kus olulisemad tüüpjuhud on käsitletud ja tüüp-protsessid kirjeldatud.

Ometi tuleks silmas pidada, et kogu metoodikas ettenähtut läbi tehes ei saa projekt kunagi õigeaegselt valmis. Võib isegi öelda, et täpse vett-pidava projektiplaani saab alles projekti läbi tehes. Elus on niipalju erinevaid situatsiooni võimalusi, et nendeks valmistumine võib võtta rohkem aega kui kogu projekt ise. Siin on taas abi kogemusest, et aru saada, millised osad metoodikast antud projekti raames on otstarbekad. Kogenud projektijuht oskab valida metoodikast need osad, mis just antud projekti puhul kohased on. Niisiis metoodika on projektijuhile toeks projekti planeerimisel ja läbiviimisel. Siin aga on kogemusel oluline roll, et metoodikat projektile kohaselt rakendada.Üldtunnustatud metoodikatena on maailmas kasutusel USA päritolu projektijuhtimise standard PMBOK ja projektide sisseostuga tegelevatele organisatsioonidele mõeldud Inglise päritolu metoodika PRINCE2. Paraku ei ole need metoodikad Eesti oludele kohandatud meie turu väiksuse tõttu. Kui vaadata algset näidet auto juhtimisest, võib öelda, et liikluses toimetulekuks on vaja nii teadmisi liiklusest kui ka praktilist kogemust. Ole kui kogenud tahes, metoodikas on alati mõistlik näpuga järge ajada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:14
    Otsi:

    Ava täpsem otsing