Lõhmus võib saada USAs süüdistuse

Kertu Ruus 12. mai 2006, 00:00

Kolmapäeval New Yorgis toimunud istungil otsustas kohtunik mitte rahuldada Rain Lõhmuse taotlust vabastada tema kontol olevad 2 miljonit dollarit (25 miljonit krooni).

Rahuldamata jäi ka Lõhmuse soov edaspidi ise protsessist osa võtta, sest kohus arvas, et tema huvid on piisavalt esindatud.

USA väärtpaberijärelevalve (SEC) advokaat Amy Greer ütles Äripäevale, et SEC kavatseb esitada Rain Lõhmusele uue kutse ilmuda USAsse vande all tunnistusi andma, et saada parem ülevaade tema rollist kogu juhtumis. Suuresti pärast seda kohtumist selgub, kas Lõhmuse raha vabastatakse või saab temast hoopis süüdistatav. Greer ei soovinud vastata küsimusele, kui tõenäoline viimane võimalus on.

Rain Lõhmuse esindaja oli 3. aprillil palunud vabastada 2 miljonit dollarit ehk selle osa kontol olevast rahast, mille Lõhmus kandis oma kontole enne Oliver Peegi väidetavalt ebaseaduslikke tehinguid selle rahaga. Greeri sõnul laekus see raha Lõhmuse kontole suuremalt jaolt 13. aprillil 2005. Kui raha 1. novembril 2005 külmutati, oli summa kasvanud 9,7 miljonile dollarile, mis tähendas peaaegu viiekordset tõusu vähem kui seitsme kuu jooksul.

Oma 28. aprillil kohtule esitatud vastuavalduses kinnitasid SECi esindajad Amy Greer ja Kingdon Kase, et neil on mitmeid põhjusi keelduda raha vabastamisest enne, kui neil on täpsemad andmed Rain Lõhmuse osalusest juhtumis. Nad märkisid, et Lõhmus oli LHV partner, Peegi ja Lepiku ülemus ning teadlik sellest, et tema investeering oli vähem kui seitsme kuu jooksul peaaegu viiekordistunud.

Samuti seisab avalduses, et Lõhmus on juhtumi käsitlemise algusest peale "käitunud ebatavaliselt ja kahtlaselt". Näiteks maksis ta väidetavalt kinni Peegi advokaatide reisi Eestist USAsse, et need saaksid kohtuda SECiga esindajatega, ning keeldus andmast ühte oma arvutit kohtulikku ekspertiisi, lukustades selle hoopis seifi.

Greer märkis kolmapäeval Äripäevale antud telefoniintervjuus, et hiljem soostus Lõhmus arvuti siiski andma üle LHV-le, kes teeb kostjana SECiga koostööd.

SEC märkis oma avalduses ka seda, et raha pole põhjust vabastada, sest osapooled on lähtunud eeldusest, et nii võimalik ebaseaduslikult teenitud tulu kui ka trahvid tasutakse just sellest rahast ning varade vabastamine võiks protsessi aeglustada. Samas ei välista SEC, et osa tänaseni arestitud rahast lõpuks siiski vabastatakse, kui on kindel, et see ei sisalda ebaseaduslikult teenitud tulu ning trahvisummad on tasutud.

Greer selgitas, et vastupidiselt Lõhmuse advokaadi Michael Sommeri avaldustele ei ole SEC kunagi lubanud Lõhmusele raha teatud tingimustel vabastada ning hoopis Lõhmus ja tema esindaja on venitanud selgituste andmisega.

Ainus kord, kus Lõhmus on ise suhelnud SECi esindajatega, on 28. märtsil peetud mitteametlik telefonikõne. SECi esindajaid see intervjuu ei rahuldanud ning nad soovisid Lõhmuselt ka vande all tunnistuste andmist USAs. Nad saatsid Lõhmuse esindajale mitme kanali kaudu kutse ilmuda tunnistusi andma 2. mail SECi New Yorgi kontorisse, kuid Lõhmus sinna ei läinud. Lõhmuse esindaja on võtnud seisukoha, et kutsed polnud vastavalt reeglitele kätte toimetatud. Telefoniintervjuu ajal palusid SECi esindajad enda kinnitusel Lõhmusel esitada dokumendid oma kõnealuse 2miljonilise summa allika, suuruse ja ülekandeaja kohta, kuid hoolimata nõusolekust need esitada pole Lõhmus ega tema advokaadid seda seni teinud.

Rain Lõhmust ei õnnestunud Äripäeval eile kommentaari saamiseks tabada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing