Meil pole sugugi hullusti läinud

Romet Kreek 09. juuni 2006, 00:00

Aasta algusega võrreldes tundub, et aktsiaturgudel on koledad ajad - nii meil kui ka mujal. Samas pole siin olukord sugugi halb, kui võrrelda eriti järsult kukkunud Araabiamaade aktsiaturgudega. Eesti aktsiaturg on küll aasta algusest langenud 11,3 protsenti, kuid samal ajal on saadud kopsakaid dividende.

Kui aga vaadata Venemaad, siis seal on ka pärast hiljutist järsku langust aktsiad aasta algusest lugedes ikka võimsalt plussis.

Tegelikult võib suurim oht varitseda meid kummalisest kohast. Euroopa arenenud aktsiaturud on peaaegu ammendanud sel aastal toimunud tõusu ja jõudnud väga nullilähedase tulemuseni. Rootsi börs on suisa miinuses, nagu ka Suurbritannia. Sarnane on olukord ka USAs. Kui praegune "vaikne" langus jätkub pikemat aega või tuleb järsk kukkumine, siis võivad investorid leida, et aktsiad on raha paigutamiseks üldse üks ohtlik vara. Sellisel juhul võib minna laiemaks aktsiate müügiks, valimata riike ja sektoreid, kus ettevõtted tegutsevad.

Positiivse stsenaariumi korral on tegu aga vaid ajutise tagasilöögiga, millest saadakse varsti üle. Paraku ei pruugi siis enam riikide, sektorite ja aktsiate seas olla veduriteks senised suurimad tõusjad. Languse lõpp võib pakkuda väga häid ostuvõimalusi, ainult et me ei tea, millal see kätte jõuab. Seniks on võib-olla mõistlikum hoida kontol raha - vaatamata sellele, et inflatsioon närib seal seisva raha väärtust.

Börsil oli eile huvitavaimaks sündmuseks Tallinna Kaubamaja fondiemissioon, kus igale aktsiale anti lisaks viis. Kuna aktsia üleeilset sulgemishinda ei korrigeeritud, terendas börsi koduleheküljel ja ka Äripäeva veebiküljel vastu aktsia 81,75%ne kukkumine. Tegelikult midagi nii hullu ei juhtunud, Kaubamaja aktsia hoopis tõusis 9,5%. Fondiemissioone ehk aktsiate tükeldamisi tehakse siis, kui aktsia maksab liiga palju. Madalam hind teeb aktsia investoritele kättesaadavamaks ja peaks suurendama selle kaubeldavust.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing