Klubid saavad täna kohtuotsuse

Tõnis Arnover 12. juuli 2006, 00:00

Spordikohus pidi suurde korruptsiooniskandaali segatud neljale peamisele Itaalia jalgpalliklubile - Juventus, AC Milan, Lazio ja Fiorentina - karistuse välja kuulutama esmaspäeval. Kuid just sel päeval toimus Roomas maailmameistrite pidulik vastuvõtt, kus osales ligi kaks miljonit inimest. Itaalia president Giorgio Napolitano ja peaminister Romano Prodi jagasid võitjatele aumärke.

Kuna neis klubides mängib 13 maailmameistrit, siis otsustas Itaalia jalgpalliliit otsuse väljakuulutamise edasi lükata tänasele. Kui prokurör Stefano Palazzi on nõudnud karme karistusi, eriti peasüüdlasele Juventusele, siis võidujoovastuses Itaalia fännide arvates tuleks võidu puhul anda kõigile amnestia.

Justiitsminister Clemente Mastella on leebel seisukohal. "Valitsus ei saa sellesse sekkuda, kuid ma arvan, et enamik inimesi soovib amnestiat," ütles ta ajalehele Corriere della Sera.

"Meie jalgpall ei vaja ei amnestiat ega kättemaksu, vaid õiglust ja uusi reegleid. Rahvusmeeskonna võit valmistab meile rõõmu, kuid need on kaks eri asja, mis tuleb hoida teineteisest lahus," ütles spordiminister Giovanna Melandri.

Itaalia jalgpalliskandaal lahvatas mais, kui politsei korraldas haarangu Itaalia jalgpallimeistri Torino Juventuse klubis ja Itaalia jalgpalliliidus ning klubides AC Milan, Lazio ja Fiorentina. Itaalia politsei oli telefonikõnede lindistuste põhjal välja selgitanud, et Juventuse peadirektor Luciano Moggi on mõjutanud klubi mänge vilistanud kohtunike valikut. See vallandas kogu Itaalia jalgpallis põhjaliku uurimise.

Prokurör nõuab Juventuse kukutamist meistriliigast teise liigasse ning kahe meistritiitli äravõtmist. See tähendaks Itaalia meistrile miljarditesse kroonidesse küündivat rahalist kaotust, kuna vähenevad sponsorlepingud ja teleülekandetulud. Samuti kahaneks mängijate väärtus. Seal mängib viis Itaalia ja kolm Prantsuse koondise mängijat, sealhulgas sellised tähed nagu Itaalia väravavaht Gianluigi Buffon ja kaitse tugi Fabio Cannavaro. Kui MMi võidu järel hinnati Cannavaro väärtuseks üle 300 miljoni krooni, siis asjatundjate sõnul võib see uues turuolukorras poole võrra väheneda.

Juventuse käekäiku on sekkunud selle põhiomanik, Itaalia tuntud äridünastia, Fiati autokontserni omanik Agnellide pere.

Agnellide valdusfirmale Ifil kuulub Juventuse kontrollpakk. Juventus moodustab Ifili portfellist küll ainult 2% ja selle pankrot poleks Agnellidele eriline hoop, kuid eelkõige tunnevad nad muret perekonna ärimaine kahjustamise pärast.

Välja on vahetatud terve Juventuse nõukogu ja uueks treeneriks on Madridi Reali siirdunud Fabio Capello asemel nimetatud Didier Deschamps. Endine Prantsuse koondise kapten, 37aastane Deschamps viis 2004. aastal Monaco klubi Meistrite Liiga finaali. Klubi tegevdirektoriks on nimetatud teine prantslane Jean Claude Blanc, kes seni juhtis Pariisi Roland Garrose tennisekeskust.

Jalgpallimaana on Itaalia Inglismaa täielik vastand. Kui Inglismaal on väga head klubid ja keskpärane koondis, siis MM tõestas, et Itaalias on hea rahvusmeeskond, kuid klubid virelevad. Kui 1980. aastate keskel käis klubide mänge vaatamas keskmiselt 40 000 pealtvaatajat, siis nüüd on see arv kahanenud peaaegu poole võrra. Pole siis ime, et paljudel klubidel on kaelas sadadesse miljonitesse ulatuvad võlad ning ennustatakse, et Laziole ja Fiorentinale võib esiliigasse kukutamise otsus kaasa tuua pankroti.

"Itaalia jalgpallimaailm on väga küüniline. Kuid see pole jalgpallitegelaste ega mängijate süü, vaid kõigile Itaalia institutsioonidele omase ajaloolise ja kultuurilise maailmavaate tagajärg," ütleb Briti ajaloolane John Foot.

Itaalia jalgpalli korruptsiooniskandaal (calciopoli) on lihtsalt üks paljude seas. See kuulub ühte ritta 1990. aastate alguse poliitikute korruptsiooniskandaali, Parmalati kontserni hiljutise häbiväärse pankrottimineku ja nüüd ekspeaminister Silvio Berlusconile esitatud uute korruptsioonisüüdistustega. Muu hulgas kuulub Berlusconile üks jalgpalliskandaaliga seotud klubi AC Milan ja samuti püüab tema meediakontsern Mediaset revideerida jalgpalliliiduga sõlmitud meistriliiga teleülekannete õiguste lepingut. Kolmeaastase lepingu väärtus oli aasta tagasi sõlmimisel 962 miljonit krooni, kuid selge on see, et kui neli mainitud klubi meistriliigast lahkub, siis kahaneb huvi teleülekannete vastu järsult ja järelikult tõotab see Berlusconile suurt kahjumit.

Kõige nende jamade taustal on võib-olla õigus Itaalia keskväljamootoril Gennaro Gattusol, kes on veendunud, et Itaalia poleks maailmameistriks tulnud, kui seda jalgpalliskandaali poleks olnud. Ja väidetava Itaalia jalgpalli küünilisusega käib hästi kokku Materazzi solvang, mis finaalis Zidane'i endast välja viis ja võib-olla Prantsusmaalt tiitli röövis.

Kui võidutuhinas - sest võitjate üle ju kohut ei mõisteta - tuleb amnestiaotsus, tähendab, et Itaalias jätkub kõik vanamoodi, ja spordiminister on ilmselt üks väheseid, kes sellest aru saab.

Kui klubid kohtuotsuse edasi kaebavad, tuleb lõplik otsus juuli lõpus, kui Itaalia peab UEFA-le teatama, missugused klubid Euroopa sarjades osalevad.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:08
    Otsi:

    Ava täpsem otsing