Ostja eelistab maaklerit eraisikule

Ketlin Priilinn 17. juuli 2006, 00:00

Ülle Randvoo müüs 3-toalist korterit Vilde teel. Tema pani müügikuulutusi Soovi, Kuldsesse Börsi, City24-sse ning ka paari venekeelsesse väljaandesse. "Ükskõik, kuhu ma kuulutuse panin, oli selle ilmumise päeval 10-20 helistajat, kes kõik olid maaklerid," kinnitab Randvoo. "Esialgu olin kindel, et ei ole nendega koostööst huvitatud, aga lõpuks otsustasin siiski proovida ja lõpuks müüsingi korteri maakleri vahendusel."

Randvoo sõnul määras ta korteri hinna, vaadates City24-st teiste samaväärsete korterite hindasid. "Panin selle järgi keskmise hinna, aga üks maakler avaldas arvamust, et seesuguse hinna eest müüakse tegelikult tunduvalt kehvemas seisukorras kortereid," ütleb Randvoo. "Samas ei teagi, mida peaks tegema, et tavainimesed ühendust võtaksid. Kardavad vist petta saada. Ometi oleks omanikult ju soodsam osta - ilma maakleritasuta võidaks ostja ju kuni 30 000 krooni."

Sten Argos, kes müüb oma Veskimetsas asuvat 4-toalist korterit, on siiski ka ise kliente leidnud, kuigi turg on võrreldes eelmise aasta kevadega oluliselt muutunud. "Kui eelmisel aastal oli huvilisi nii ostjate kui ka maaklerite seas 15-20, siis hetkel neid olnud alla kümne," märgib ta. "Müügiperiood on olnud sama, umbes kolm nädalat. Mulle on ostuhuvilised tulnud minu enda kuulutuse peale ja maaklerite poolt ei ole toodud ühtegi huvilist." Tema on ise müümisele paralleelselt lasknud mõnel kinnisvarabürool müüa: Neil on ikkagi oma väljakujunenud kliendid, kes ei pruugi minu üles pandud kuulutuseni jõuda."

Argos usub, et kui on teadmisi kinnisvara tehingutest, ostu-müügi vormistamisest ning kaasnevatest riskidest, siis on võimalik endal kinnisvara müüa ja osta. Kui aga kogemus puudub, on hea kasutada siiski usaldusväärsete maakleribüroode teenuseid. "Summad on selliste tehingute juures suured ja riske on parasjagu palju," ütleb ta. "Kui neid mitte osata ette näha, võib kahju olla suur."

ERI Kinnisvara tegevjuht Mart Saa sõnab, et hea maakler ongi vaat et poole kohaga jurist. "Tänapäevane maakler aitab lisaks kinnisvaraobjekti leidmisele juriidiliste küsimuste lahendamisel. Ei pea ju iga inimene täpselt teadma, millal läheb üle vallasasja omandiõigus ja millised iseärasused on kaasomandi müügil. Juriidiliste nüansside lahendamine on esimene samm müüja ja ostja osapoolt rahuldava lepingu sõlmimisel," räägib Saa.

Sten Argos soovitab samas silmad lahti hoida libamaaklerite eest, kes on ka tema kodu uksele koputanud. "Nendega küll koostööd ei soovita," nendib ta.

Mart Saa soovitab pöörduda kindlasti atesteeritud maakleri poole või Eesti Kinnisvaramaaklerite Koja liikme poole, keda saab eksimuste korral ka vastutusele võtta:"Siiani ei ole kaebusi ja eksimusi põhjustanud maaklerid, kes kuuluvad Eesti Kinnisvaramaaklerite Kotta või kellel on kutsetunnistus."

Jaanus Pettai müüb Viimsis, Roosi teel asuvat 1-toalist korterit. Pettai usub, et õigupoolest ei ole vahet, kas müüb omanik või maakler. "Kui on viitsimist kuulutusi pikendada, uusi pilte teha, kuulutuse teksti muuta jne, siis saab ka ise hakkama," leiab ta. "Maaklerid on ehk järjekindlamad ja kuulutust ei unustata pikendada. Ei tea muidugi, kui tõene see jutt on, aga osad ostjad vist kardavad asju otse omanikuga ajada - kardavad pettust."

Sten Argos, kes müüb oma Veskimetsas asuvat 4-toalist korterit, on seni kasutanud kuulutamiseks Soovi, City24 ja KinnisvaraWebi internetikeskkondasid.

Korteri hinna määras ta lähtuvalt kodu olemusest, kasutatud materjalidest, kodu asukohast, korteriga kaasnevate lisaväärtuste kogumist ja turuhindasid vaadates.

"Ostuhuvilisi on tulnud just eelkõige läbi Soovi," kinnitab Argos. "Paar huvilist on tulnud ka kahest teisest keskkonnast. Seoses elumuudatustega müüsin oma kodu ka eelmisel kevadel, ja siis kasutasin Soovi ja City24."

Argos lisab, et kummast tuli lõplik ostja, ei saa enam kindlalt väita. "Aga tegelikult on kõiki neid kolme keskkonda mugav kasutada," leiab ta. "Soov on saanud võrreldes eelmise aastaga uue kuju ja on nüüd vägagi mugav ja praktiline. Lisaks on seal kuulutamine soodsam, hetkel kampaania korras lausa kaks nädalat tasuta."

Argos soovitab Soovi ka seepärast, et ühe kuulutuse lisamisega on hästi kaetud nii veebikeskkonna kasutajad kui ka leheversiooni lugejad.

Ülle Randvoo, kes müüs 3-toalist korterit Vilde teel, kinnitab, et mõned kliendid eelistavad maakleriteenust vast ka selle mugavuse tõttu. "Minu korteri ostja ei vaadanudki mu kuulutust kinnisvaraveebis, kuna leidis oma sõnul selle kujunduse keerulise olevat."

Jaanus Pettai, kes müüb Viimsis, Roosi teel asuvat 1-toalist korterit on kuulutanud väga erinevates kinnisvaraportaalides. "Näiteks Soov, Kuldne Börs, 4Seina, City24, KV, Hydra," loetleb ta. "Huvilisi siiski palju ei ole olnud, mõned küll helistavad, aga vaatama tulevad üksikud. Tundub aga, et praegu on vaikne periood ja kõik ootavad mingisugust krahhi."

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing