Edetabeli võitja seotud Tartu arvevabrikuga

Väinu Rozental 31. juuli 2006, 00:00

Jaanus Kiisi vabastamist kinnitas Äripäevale kolm Lõuna-Eesti metsandustegevusega hästi kursis olevat firmajuhti. Kes on teine trellide tagant vabastatu, ei õnnestunud kindlaks teha.

Mobiiltelefoni vastu võtnud Jaanus Kiis keeldus kommentaaridest. "Ma ei leia põhjust kohtumiseks ja kommentaaride andmiseks," jäi Kiis napisõnaliseks.

Lõuna ringkonnaprokuratuuri majandusosakonna vanemprokurör Kaire Hänilene kinnitas reedel, et kümnest vahistatust kaheksa on endiselt vahi all. "Rääkimata nimedest, saan öelda, et eelmisel nädalal vabastati kaks isikut, kelle osalus petuskeemis on olnud väiksem," valis Hänilene hoolikalt sõnu. Tema sõnul jätkub uurimine ning ühegi kahtlusaluse suhtes pole kriminaalmenetlust lõpetatud.

Maksu- ja tolliameti uurimisosakonna Lõuna talituse töötajad pidasid 4.-7. juulini kinni kümme inimest, keda kahtlustatakse rahapesus, valeandmete esitamises maksudeklaratsioonides ja sellisele tegevusele kaasaaitamises. Maksu- ja tolliamet on varem maininud, et vahi alla võetud isikute hulgas on kuritegeliku grupi juhtfiguurid, arvevabriku toimimisele kaasa aidanud inimesed ja riiki mitmete miljonite kroonidega petnud ärimehed. Arvevabriku produtseeritud fiktiivsete arvete tõttu on riigil jäänud saamata mitusada miljonit maksukrooni, näitavad tõendid.

Ajakirjanduses avaldatud nappide andmete põhjal olid arvevabriku ninamehed Tauri Berg, keda on varem korduvalt kriminaalkorras karistatud, ja raamatupidamisharidusega Arnold Lõhmus, kes on töötanud Tava Metsa finantsjuhina. Kaks ja pool aastat tagasi, kui Tava Mets võitis Äripäeva Gaselli TOPi, põhjendas Lõhmus firma majandusnäitajate hoogsat kasvu kulude kokkuhoiu ja uute juhtimisvõtetega.

Bergi, Lõhmust ja Kiisi on ühendanud ka hobid - nende nimesid võib leida veemotospordivõistluste protokollidest ning Berg ja Kiis on osalenud autode kiirendusvõistlustel.

Kolleegid ja koostööpartnerid hindavad 2004. aasta Gaselli TOPi võitjat, Lõuna-Eesti üht suuremat metsafirmat OÜd Tava Mets igati positiivselt.

Metsakinnistute haldamisele ja metsamaterjali müügile keskendunud Tava Metsa eelmise aasta majandusaruande kohaselt kuulus ettevõttele üle Eesti ligi 3650 hektarit maad, millest metsamaad oli 2700 hektarit. Kinnitamata andmeil ulatus Tava Metsa mullune raiemaht ligi 50 000 tihumeetrini.

Metsavarumisfirma ASi Metsäliitto Eesti Kagu osakonna juhataja Peeter Agarmaa sõnul on Tava Mets neile oluline klient. "Metsandusalaselt on firma professionaalne, neil on pikaajaline kogemus ja nende töötajatel on tugev metsandusharidus," iseloomustas Agarmaa. Samas ei soovinud ta kommenteerida Tava Metsa võimalikku seotust arvevabrikuga. "Metsäliitto Eesti ja Tava Metsa vahelised tehingud on puhtad," kinnitas Agarmaa.

Tartu metsaraiefirma OÜ Lignator Mets juhataja Toomas Kont meenutas, et Tava Mets oli üks esimesi ettevõtteid, mis hakkas 2000. aastate alguses suurtele metsavarumisfirmadele võõrandama raieõigusi. "Paindliku firmana oskasid nad väga hästi ära tabada hetkeolukorra metsamaterjaliturul," rääkis Kont. "Kui seni müüdi varujatele valdavalt ülestöötatud sortimenti, siis Tava Mets nägi kasumlikuma võimalusena võõrandada raieõigust."

Tava Mets on hoogsat arengut jätkanud ka pärast Gaselli TOPi võitmist 2004. aasta algul. Eelmisel aastal kasvas ettevõtte müügikäive 24 protsenti. Tava Metsa mullune käive oli 44,3 miljonit krooni ja kasum 5,8 miljonit krooni. Ettevõttes töötab 16 inimest.

Tava Metsa omanikeks on võrdselt Jaanus Kiis ja Janek Padar. Nende ühise kontrolli all on ka Elvas asuv aknatootja OÜ Plasmet ja akende paigaldamisega tegelevad OÜ Plasmet Partnerid ning OÜ Frontal Ehitus. Janek Padar viibib kinnitamata andmeil välismaal redus.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing