Ukraina pöörab Moskva poole

Sirje Rank 04. august 2006, 00:00

President Viktor Juštšenko kinnitas valitsusjuhi kandidaadiks Viktor Janukovitši, kelle Juštšenko võimule tõstnud oranž revolutsioon kaks aastat tagasi häbiga erru saatis. Ukraina esimestel vabadel valimistel on Janukovitš saanud uhke revanši.

Koostööst Julia Tõmošenkoga, Juštšenko peamise liitlasega oranžis revolutsioonis, ei tulnud midagi välja ning presidendi partei Meie Ukraina plaanib koalitsiooni Moskva-meelse Regioonide Partei, sotsialistide ja kommunistidega. Eile allkirjastasid need parteid rahvusliku ühtsuse leppe ning täna hääletab Janukovitši kandidatuuri Ukraina parlament. Ainsana keeldus koostööst Julia Tõmošenko blokk.

"Oleme saavutanud suure poliitilise läbimurde," ütles Juštšenko eile pärast kohtumist parteide esindajate ja Janukovitšiga. "Oleme ühendanud riigi, mis oli lõhenenud ida ja lääne vahel," tsiteeris Bloomberg.

Veel kogu kolmapäeva kestsid pinevad kõnelused ning viimase hetkeni oli lahti parlamendi laialisaatmise võimalus ja uued valimised. Neljapäeva esimestel hommikutundidel teatas president, et toetab Janukovitši kandidatuuri. "Ma olen kindel, et minu otsus on riigi arengu seisukohalt absoluutselt vajalik," ütles president.

Ukrainas 26. märtsil toimunud parlamendivalimistel sai enim hääli Janukovitši Regioonide Partei, teisel kohal oli Julia Tõmošenko blokk ja kolmandal presidendi Meie Ukraina. Selget enamust ei saanud ei läänelikke reforme toetav oranž ega Moskvaga koostööd eelistav Janukovitši leer.

Juštšenko kinnitas eile, et Ukraina jätkab läänemeelsel kursil. Suhted presidendi ja peaministri vahel kujunevad analüütikute hinnangul aga pinevaks, sest paljudes asjades ollakse eri meelt. Näiteks

NATOga liitumise osas tahab Regioonide Partei rahvahääletust ning vene keelele nõutakse teise riigikeele staatust.

Samas on Regioonide Partei toetajate hulgas suured ekspordile orienteeritud tööstusgrupid, mis toetavad tihedamaid sidemeid ELiga ja ühinemist WTOga.

Ukraina majandus võidab poliitilise olukorra stabiliseerumisest ning Janukovitšiga valitsusjuhi kohal võib loota ka suhete paranemist Venemaaga. Sellest hoolimata võib Vene-Ukraina gaasitüli külmade saabudes uuesti ägeneda, hoiatas Bear Stearns Internationali tegevjuht Tim Ash.

Ukraina majanduskasv kiirenes esimesel poolaastal 5 protsendile läinud aasta 4,1 protsendilt. Välismaised otseinvesteeringud kasvasid esimesel poolaastal mullusega võrreldes neljakordseks - 2,3 miljardile USA dollarile. Inflatsiooni ennustatakse Ukrainas sel ja tuleval aastal 8-9%.

Arco Vara tegemisi pole neli kuud kestnud poliitiline ummikseis Ukrainas seni mõjutanud, ütles Arco Vara juhatuse liige Ivar Siimar. See on aga selge, et kui pool aastat kestavad poliitilised mängud - kõigepealt Kiievi linnapea valimine, siis parlamendivalimised -, tekitab see ebakindlust ja projekte lükatakse edasi. "Kui see on nüüd lahenenud, siis on ju suurepärane," ütles Siimar.

Siimari sõnul pole erilist vahet, kes võimul on, peaasi, et otsuseid tehakse. "Kui linna tasemel otsused kolm kuud venivad, siis tekivad nihked ka ettevõtete plaanides," ütles ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:10
Otsi:

Ava täpsem otsing