Mariliis Pinn • 29. november 2006 kell 15:02

Euroopa Liit tahab osaliselt peatada Türgi liitumiskõnelused

Euroopa Liit tahab osaliselt peatada liitumiskõnelused Türgiga, kuna Türgi pani ELi liikmele Küprosele embargo, mis võib saada saatuslikuks Türgi euroliitu astumisel.

Euroopa Komisjoni ettepaneku kohaselt peaks Türgi karistamiseks külmutama neljandiku sisseastumisprogrammist, mis peatab ka liitumiskõnelused kaubandus, transpordi ja põllumajandus teemadel. Türgi keelas kreeka keelt kõnelevast Küprose osadest pärit lennukite ja laevade sisenemise, kirjutas Bloomberg.

Laienemisvoliniku Olli Rehni snul ei saa jääda kohustuste täitmata jätmine tagajärgedeta. Väliministrid arutavad teemat 11. detsembril.

EL rahulolematus kasvab, et alustada 13 kuud tagasi liitumiskõnelusi andisTürgi lubaduse, millest te hiljem taganes, parandada suhteid Küprosega. Nüüd väidab Türgi valitsus, et see tähendab, et EL peab lubama kaubavahetust ka Türgi poolt okupeeritud Küprosega.

Komisjoni samm väljendas suuremat muret, seoses Türgi liitumisega, mis oleks Euroopa Liidu suurima rahvaarvuga riik ja esimene moslemiriik ELis.

Hetkel kuum