Õhk ei maksa midagi!?

Raul Ernes 18. aprill 2007, 00:00

Kuidas siis ikkagi saada oma suruõhuseadmete ja -süsteemide seisundist ülevaade? Selleks piisab vaid jalutuskäigust läbi tootmishoone pärast tööaja lõppu. Kui on kuulda seadmete juures susinaid, võib olla kindel, et firma kaotab suuri summasid ja niimoodi päevast päeva - 11 kW kompressori kasutamisel kuni 40 000 krooni aastas.

Pneumoauditi tegemiseks on kallid ja odavad lahendused. Seireseadmete kasutamine aga ei pruugi alati põhjendatud olla.

Suruõhu abil teostatav mehaaniline liigutus võib vajada kadude tõttu kuni kümme korda rohkem kilovatt-tunde elektrienergiat.

Kompressori soetamisel tuleb silmas pidada kulutusi tulevikus, st kulutusi kompressori hooldusele ja tarbitavale elektrienergiale. Seega on tähtis juba kompressori soetamise eel uurida, kas kompressoril on elektrienergiat säästev juhtimine ja mida viimane võimaldab.

Suruõhutrasside paigaldamisel oleks ideaalne olukord, kus see kulgeks vaid ühe pika sirge liinina. Praktikas on see kahtlemata võimatu, kuid iga põlv ja T-liide tekitab rõhukadu ja vähendab efektiivsust.

Pneumoseadmed ei pea kunagi töötama kompressorist tuleva muutava rõhu režiimis. Kui kompressori suruõhutootmist ja seadme seiskamist reguleeritakse rõhuvahedega näiteks 6,3-7,3 baari, siis pneumosüsteemid töötavad tavaliselt 6 baari juures. Samamoodi kõigub rõhk ka suruõhutrassis, kuid väljavõte trassist peab olema varustatud regulaatoriga. Regulaatori abil seadistakse vajatav rõhk stabiilse 6 baari peale. Kõrgema rõhu kasutamist pneumoseadmes võib käsitleda lekkena. See on ka peamisi vigu, mida tehakse.

Seadmete korrashoid mõjutab kulutusi suruõhule väga palju. See on ala, kus lihtsate tööde ja taiplikkusega on võimalik palju kokku hoida.

Ainuüksi nõelaga suruõhuvoolikusse tehtud auguke annab ettevõttele aja jooksul märgtava rahalise kaotuse. Järelikult on väga tähtis, et kõik lekkivad liitmikud ja katkised voolikud saaksid välja vahetud. Kui leketele tähelepanu ei pöörata, võib järsku ilmneda, et suruõhust on puudus käes - tootmiseks ei jätku seda enam piisavalt.

Kahtlemata on lekete peatamiseks ka alternatiivne lahendus - osta suurem ja võimsam kompressor.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:30
    Otsi:

    Ava täpsem otsing