Turvafirmad: seekord kliendid abita ei jää

Lemmi Kann 09. mai 2007, 00:00

"Meil on tänavatel 100 inimest lisaks, kokku on Tallinnas ja lähiümbruses täna valmis sündmustesse sekkuma 700-800 Falcki töötajat," sõnas Falck Eesti ASi teenindusdirektor Margus Kolumbus.

Erandkorras on tänavatel ka Falcki juhtivtöötajad ning tavapärasele varustusele lisaks telliti Lätist kilbid, kasutusse võivad minna erimoonaga relvad ning kaitseprillid.

Securitas Eesti ASi sisekontrolli juht Olev Tamm teatas erinevalt Falckist, et tulirelvasid ohutuse mõttes patrullijatele kaasa ei anta. "Küll aga paneme autodesse täiendavad tulekustutid," märkis ta.

Turvafirmad kinnitasid, et koostöö politseiga on tugev ja kokku on lepitud nii infovahetuses kui ka selles, kuidas teineteist aidata. "Oleme politseiga iga päev ühenduses olnud. Kõige tähtsam on info kiire liikumine," rääkis Kolumbus.

Ettevalmistuste kiuste tunnistasid Falcki ja Securitase esindajad, et klientide vara on inimelude kõrval teisejärguline. "Ärid saab uuesti üles ehitada, aga võimalike mõistuse kaotanud ja massidena liikuvate inimeste elu enam tagasi ei saa," rääkis Kolumbus.

Kesklinnas asuvate äride omanikel soovitavad turvafirmad vaateaknad tühjaks teha ning väärtuslikuma kraami mujale hoiule viia.

Aprilli lõpus Tallinna kesklinnas puhkenud märatsemiste ajal segi pekstud rokiklubi Woodstock omanik Maris Lõbu naeris, et ega enam hullemaks minna ei saa. "Aknaid meil pole, vineerid on ees, uut sisustust veel ei ole - mis neil siin ikka enam lõhkuda on. Ja alkoholi toome ka pudeli kaupa, nii et meilt enam midagi võtta ei ole," kirjeldas Lõbu.

Woodstocki turvav Falck on lubanud, et seekord nad rokiklubi hätta ei jäta. "Eks siis homme (9. mail - toim.) paistab, mis saab," märkis Lõbu.

Ööpäev läbi avatud Westmani äri juhataja asetäitja Ruth Palo ütles, et täiendavaid turvameetmeid ei ole, sest paar lisaturvameest ei suuda massile nii kui nii vastu seista. "Vaatame, kuidas sündmused arenevad, ja siis otsustame, kas paneme poe kinni," rääkis Palo.

Kui kaua Viru keskus täna oma uksed lahti hoiab, sõltub keskuse tegevjuhi Ants Vasara sõnul olukorrast. "Hirmu küll ei ole. Ma loodan, et ei tulda jälle aknaid lõhkuma. Aga võib-olla pole hirmu sellepärast, et pole infot," nentis ta.

Hugo Bossi kaupluse töötaja Piret Tael leidis juhtunus ka positiivset ja ütles, et nüüd suhtlevad lähestikku asuvate kaupluste inimesed omavahel rohkem. "Kas või sel põhjusel, et uurida, kust odavamalt aknaklaase saab," naeris ta.

Aprilli lõpu rüüstamisest andsid 9. mai eelõhtul Tallinnas Pärnu maantee ääres ja Väike-Karja tänaval aimu vineeri, kile ja teibiribadega kaetud vaateaknad. Poodides sees olid aga riiulid piinlikkuseni korda seatud ja valitses õnnis rahu.

"Tunne on täiesti turvaline, ega ma linna vahele jooksma ei lähe," sõnas Hugo Bossi klienditeenindaja Piret Tael.

Vaprusest ei tulnud puudu ka teiste vandaalide jalahoope ja ahneid käsi tunda saanud kaupluste müüjannadel. "Ega selliste sündmuste pärast saa ju saba jalge vahele tõmmata," teatas Pärnu maantee ääres asuva meigipoe Make Up Store juhataja Kaja Sirel.

Väike-Karja tänaval torkasid silma vineeriga kaetud akendele kinnitatud sildid "lõpumüük". OÜ Turveko kaupluse juhataja Elsa Varrik kinnitas siiski, et aprillikuu sündmustega pole poe sulgemine seotud. "Rendileping lõpeb," teatas ta.

Juhatajat abistanud proua tunnistas, et tema on siiamaani juhtunu pärast tumm ja hirm on südames. "Mina ei karda. Ma usun, et 9. mai möödub rahulikult," naeratas juhataja Varrik ja rahustas ka oma kolleegi. Vaateakna juures vedelenud mannekeeni jalad on märk sellest, et endist ilmet pood enne lõplikku sulgemist ilmselt ei saavuta.

Pärnu maantee ääres tegutsev ja vaid paari katkise aknaga rahutused üle elanud St. Patricku pubi noor klienditeenindaja Triin Lõpp teatas enesekindlalt, et ka tema ei karda midagi. "Tulevad, siis tulevad. Vaevalt nad peale klaaside lõhkumise muud teevad," rääkis neiu.

Klientide toetuse märkisid ära kõik räsida saanud poodide töötajad. "Nii eestlased kui ka venelased on tulnud ning oma tuge pakkunud," sõnas Lõpp.

Vene Kodanike Ühenduse esimehe Vladimir Lebedevi sõnul on tänaste sündmuste võti valitsuse ja politseijõudude tegevus.

"Kui Ansip tahab vastasseisu, siis ta selle ka saab," rõhutas Lebedev ja lisas, et kui kokkupõrge toimub, on see võimude ja rahva, mitte rahvuste vahel.

Lebedevi sõnul on tänased sündmused ennustamatud ning rahu tooks Eestimaale vaid see, kui Ansip Vene kogukonna ees vabandaks ja tagasi astuks. Küll aga kinnitas ta, et tema teada ei organiseerita tänaseks mingit provokatsiooni. Ärritusest väriseval häälel lubas ta vandaalitsejatel ja provokaatoritel oma käega "näod sisse lüüa".

"Ma tahaks, et see üritus lõppeks sõjaväekalmistul ja pärast seda rahulikult kodudes vene kombe kohaselt pitsi viinaga, mitte koonduslaagris D-terminalis," soovis ta.

Noorteühingu Avatud Vabariik juht Jevgeni Kristafovitš arvas, et need, kes plaanivad tänaseks jälle "šopingut", valivad juba kauplusi välja ning on ka ilmselt kesklinnas kohal, lootes uut noosi saada. "Suuri rahvakogunemisi ei toimu. Aga kuna provokaatoreid on palju ja ka igasugused Vene ajakirjanikud on kohal, siis kindlasti midagi lavastatakse," arvas Kristafovitš.

Ta sattus kaitseväe kalmistul tunnistajaks, kui Dimitri Klenski ja Öise Vahtkonna liikmed kutsusid inimesi tänaseks Tõnismäele. "Selle peale andsid vene pensionärid Klenskile peaaegu et peksa. Vene memmed ütlesid, et kuradi provokaator," jutustas Kristafovitš, kelle sõnul näitab see hästi rahva meelsust.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing