23. mai 2007 kell 9:11

Toit läheb kallimaks - süüdi on ökokütus

Kogu maailmas läheb toit kallimaks, süüdi on asjaolu, et aina rohkem vilja ja maisi läheb tarvis etanooli sisaldavate ökokütuste tootmiseks.

2006. aastal tõusid toidukaupade hinnad maailmas 10 protsenti, seda põhjustas peamiselt maisi, nisu ja sojaõli hinnatõus aasta teisel poolel, selgub rahvusvahelise valuutafondi raportist. Nõudlus biokütuste järele ei näita jahtumise märke ning see pressib ka edaspidi sojaõli ning maisi hindu üles, teatas CBC.

Äsja avaldatud USA Iowa ülikooli teadlaste uuring näitas, et etanoolkütuste hinnatõus on muutnud kallimaks ka keskmise ameeriklase toidukorvi - võrreldes mulluse juuliga tuleb kuus välja käia lausa 47 dollarit enam.

USAs toodetakse etanooli maisist, aga sellega toidetakse ka kanu, sigu ja veiseid, seega tõstab kütusenõudlus ka kana,- sea- ja loomaliha ning munade hindu.

Mehhikos on tortillade hind tõusnud poole võrra, see sundis valitsust võtma hinnatõus kontrolli alla.

Biokütuste nõudlus ei näita vähenemise märke, põhjuseks asjaolu, et selle põletamisel eraldub vähem kahjulikke aineid kui tavalisest bensiinist. Kuid keskkonnakaitsjad on juba tõstnud küsimuse, et bioetanooli tootmine on energeetiliselt miinusmärgiga - vaja läheb rohkem energiat, kui saada õnnestub.

Loe ka teisi Novaatori uudiseid.

Hetkel kuum