Mariliis Pinn • 13. juuni 2007 kell 10:36

Savisaar piirab Tallinnas alkoholi müüki

Tallinna linnavalitsus esitas täna linnavolikogule määruse eelnõu, millega alkohoolse joogi jaemüük pealinna kauplustes on keelatud õhtul kella 20.00-st kuni hommikul kella 8.00-ni, teatas pressiteenistus.

Tallinna linnapea Edgar Savisaare sõnul on alkoholipoliitika Eestis liialt liberaalne. "Linnapeana olen mitmel korral kohtunud politseiprefekt Raivo Küüdiga ning tean, et politseinike soov oleks, et alkohol üldse ära keelataks," nentis Savisaar. "Kindlasti on paljud korrarikkumised põhjustatud liigsest alkoholi tarbimisest, eriti kurvaks teevad sagedased roolijoodikute põhjustatud liiklusõnnetused. Kuidagi tuleb meil selle probleemiga tegeleda ning kohaliku omavalitsuse esimeseks sammuks saab olla alkoholimüügi piiramine."

Linnapea märkis, et ei usu neid jutte, et siis hakkab vähem turiste käima ja enamus kauplusi tuleb sulgeda. "Siit tekib küsimus, milliseid turiste me siis endale külla ootame - Tallinnas ja mujal Eestis on nii palju ilusat ja väärtuslikku, mida ka kaine peaga vaadata tasub ning pigem turvalised sõiduteed ja puhtad vanalinna kangialused kui vindised tülinorijad," ütles Savisaar.

Väljaspool siseruume toimuval avalikul üritusel ja spordiürituse loa alusel toimuval spordiüritusel on lubatud kaubelda ainult lahjade alkohoolsete jookidega (etanoolisisaldus kuni 22 mahuprotsenti).

Linnavolikogu määruse eelnõu on koostatud alkoholiseaduse § 42 alusel, mille kohaselt võib kohaliku omavalitsuse volikoguoma haldusterritooriumil alkohoolse joogi jaemüügil lisaks seaduses sätestatud piirangutele ja keeldudele kehtestada sortimenti, müügikohti ja müügivormi puudutavaid kitsendusi ning piirata alkohoolse joogiga kauplemise aega.

Arvestades avalikkuse tugevat survet piirata alkoholi kättesaadavust ja mais 2004 korraldatud rahvaküsitluse "Kas öist alkoholimüüki Tallinnas tuleks piirata?" tulemusi, piiras linnavolikogu 29. juuni 2004 määrusega alkohoolse joogi müügiaega ja keelas müügi kella 23.00-st 8.00-ni. Põhja Politseiprefektuuri teabetalituse statistika järgi vähenesid alkoholiseaduse alusel algatatud väärteod 2006. aastal võrreldes 2005. aastaga Tallinnas 2355 väärteo ehk ligi viiendiku võrra. Kindlasti oli väärtegude arvu vähenemise üks põhjusi ka alkohoolse joogi kättesaadavuse vähenemine öise alkoholimüügi keelustamise tõttu. "Piirangu seadmisega vähendame loodetavasti ka noorte spontaanseid otsuseid asuda alkoholi kuritarvitama," ütles abilinnapea Jaanus Mutli.

Sortimenti puudutava kitsendusena on linnavolikogu määruse eelnõus ette nähtud, et väljaspool siseruume toimuvatel avalikel üritustel on lubatud müüa ainult lahjasid alkohoolseid jooke, milleks on vastavalt alkoholiseadusele joogid etanoolisisaldusega kuni 22 mahuprotsenti (kaas arvatud), s.h ka õlu.

Eelnõu jõustumise tähtajaks on kavandatud 1. juuli 2007.

Abilinnapea Jaanus Mutli loodab, et pealinna alkoholimüügi piirangust võtavad eeskuju ka Tallinna lähivallad. "Et ära hoida nö. alkoholiturismi teket naabervaldadesse, peaksid kindlasti sellise piirangu sisseviimisele mõtlema ka kõik Tallinnaga piirnevad kohalikud omavalitsused," ütles Mutli.

Hetkel kuum