Büroo müra ja järelkõla summutamiseks tasub paigaldada helineelav ripplagi või stuudiolikud poorsed ja kiulised kattematerjalid.
Lisaks töömeeleolu loova värvivaliku üle otsustamisele tasub kaasaegses avatud büroos arvestada ka müraküsimusega. Erinevate helide koondumisel ja ruumist tagasi kajamisel tekkiv salajane pidev taustamüra kurnab kontoritöötajaid psüühiliselt kõige rohkem.
Mõned aastad tagasi USAs Cornelli Ülikooli keskkonnapsühholoogide uuringu kohaselt põhjustab normist kõrgem taustamüra moodsas avatud kontoris muuhulgas stressi ja keskendumisraskusi, mille tulemusena langeb töömotivatsioon.
Kui büroos ei ole kasutatud helineelavaid materjale, peegelduvad igapäevased helid ruumis tagasi ning võimenduvad. Ruumis tekib järelkõla ning tõuseb üldine müratase.
Suuremate avatud bürooruumide puhul peab järelkõla kestus olema 0,9-1,0 sekundit ja väiksemate bürooruumide puhul 0,6-0,7 sekundit. Tegelikkuses on see näitaja paljudes büroodes mitmeid kordi kõrgem.
Rusikareegli järgi sumbub üleliigne ruumiheli siis, kui ruumis on helineelavaid pindu ligikaudu võrdselt ruumi põranda pinnaga.
Tihti arvatakse, et heli summutamiseks kontoris piisab paksudest vaipadest või raamaturiiulitest. Selline lahendus võib anda küll teatud efekti, kuid ei ole piisav.
Silmaga vaadates on asjatundmatul inimesel raske vahet teha helineelaval ja tavalisel ripplael. Samuti on nende hinnaklassid enam-vähem võrdsed.
Helineelava ja tavalise ripplaeplaadi peamine erinevus tuleneb plaadi materjalist. Aegade jooksul on helistuudiote isoleerimiseks ja kaja summutamiseks kasutatud poorseid seina- ja laekattematerjale.
Niisamuti tuleks ka büroode lagedes liigse müra ning kaja summutamisel eelistada poorsest või kiulisest materjalist laekattematerjale. Sellised katted neelavad heli läbi mikroavade ja summutavad selle.
Helisummutavagi materjali puhul tasub niiskuse või lausa ripplae taguse toru lekke ohu korral eelistada niiskuskindlamaid katteid.
Autor: Tõnu Prii