Üliodav saepurutäidis muudab seina hingavaks

Siim Sultson 29. august 2007, 00:00

"Saepurul on tulevikku, ehkki praegu on see madalseisus," osutab Säästva Renoveerimise Infokeskuse juhataja Tarmo A. Elvisto saepurutäidise taaslevikule Põhjamaades. Liiatigi on saepuru hind võrreldes teiste soojustustega pea olematu - vaid saekaatrist kottidega kohale toomise kulu.

Puidualase teavituskeskuse Puuinfo projektijuhi Märt Riistopi seletusel imeb saepuru villadega võrreldes niiskuse sisse ja annab selle ka kergelt välja, laskmata seinakonstruktsioonil märguda. Valdavalt 19. sajandi lõpust kuni 1980. aastateni pandi saepuru karkassseinte vahele või sissepoole kivimüüre. Erinevalt teistest levinud soojustustest ei märgu saepuru toast tuleva niiskuse käes, vaid seob selle endaga, jäädes ise kuivaks.

Et saepuru soojapidavus villadega võrreldes on pea kaks korda väiksem, pääseb toasisene soojus rutem kivideni. Selle tulemusena liigub külmumispunkt sügavamale tellistesse ja müür jääb talvel kuivaks.

Riistopi sõnul peab seinasobiliku saepuru niiskus olema 10-15 protsenti. Nii võib see ohutult niiskust imeda kuni 30 protsenti.

Siiski hoiatab Elvisto saepuru lausmärgumise eest. Sarnaselt muu puiduga läheb see lekkiva katuse, vildaka renni või muu vea tõttu lõpuks mädanema. "Märgumisest hallitav saepuru tervenisti välja võtta nagu villadki - ega muidu hallitusest lahti saa," lisab ta.

Saepuru vajumise vastu aitab selle hoolikas kinni tampimine paigaldamisel. Vajumist takistab Elvisto kinnitusel ka kustutatud lubja lisamine. Sellist segatud saepuru nimetatakse termoliidiks. Vajunud täidisele tuleb saepuru juurde lisada. Tavaliselt on seinte ülaservadesse jäetud täitekohad: puitsõrestikmajal sisse või välja, tellismüüriga majal sisse. Täitekohad võivad avaneda pööningule. Täidet tuleb lisada ka aknalaua või aknapleki aluste avade kaudu. Enne täitmist tasub uurida saepuru seisukorda. Villa lisamist saepurule peavad Riistop ja Elvisto kahjulikuks. Saepuru villaga asendamisel tuleb lisada toapoolne aurutõkkekile ja välise puitvoodri alla tuulutusliistud. Kivimüürist toapoole ei tasu villa üldse panna.

Saepurutäidise põhiline häda on selle vajumine aastatega ja juurde toppimise vajadus. Saepuru püsivuse tõstmiseks segatakse seda kustutamata lubjaga, mis omakorda hoiab eemal närilised ja putukad. Saepurutäidis seob küllalt hästi niiskust ja laseb sellel ka kergesti välja kuivada. Erinevalt teistest soojustusmaterjalidest saab seda paigalda sissepoole kivimüüri. Väljapoole ei saa paigaldada ehitusfüüsikalistel põhjustel. Samas on saepuru soojajuhtivus suurem kui villadel.

Tänapäeval ma saepuru ei kasutaks, pigem eelistaksin villasid.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing