Arendamine on turu küllastanud

17. september 2007, 00:00

Praegust turusituatsiooni iseloomustab pankade vähenev laenukampaania, laenudel baseeruva majanduskasvu aeglustumine, tõusvad laenuintressid ning hoogne kinnisvara arendus - ehitustegevus, mis on jõudnud turu küllastumiseni.

Kui võrrelda keskmisi müügipakkumiste ühiku hindu kinnisvaraportaalides ja maa-ameti tehingustatistikat, siis küsitud (soovitud) hinna ja tegelikult toimunud tehingu hinna vahe on kuni 30 protsenti.

Märgata on potentsiaalsete ostjate ostuotsuste edasilükkamist, mõne kliendi sattumist n-ö kahe kinnisvara lõksu.

Samuti tühistatakse uute korterite broneeringuid, samas kui spekulandid ja arendajad teevad sooduspakkumisi (reisid, notaritasud, köögimööbel, hindade langetamine jm).

Tallinna kesklinnas on enimhinnatud Kentmanni, Kaupmehe ja Rävala piirkond, Tuvi tänav ning uutes tornelamutes olevad korterid, samuti Kadrioru piirkond. Täiesti eriline on vanalinnas asuv Toompea piirkond, kus müügiks ei pakuta suurt midagi.

Uute korterite pakkumishinnad on kesklinnas valdavalt vahemikus 35 000-55 000 kr/m2. Üksikute vanalinna ja kesklinna eksklusiivsete korterite müügipakkumiste hinnad ulatuvad üle 100 000 kr/m2.

Tõenäoliselt suureneb lähiajal veelgi nii uute kui ka vanade korterite pakkumine ning pikeneb müügiperiood, seda eelkõige turu vajadust ületava arenduse, tõusvate intresside ja laenuvõimeliste isikute arvu vähenemise tõttu.

See kõik hakkab avaldama tugevat survet hindadele, prognoosime olulist turu aktiivsuse vähenemist, müügiperioodi pikenemist ja hinnalangust.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing