Kaevandused supertsükli lainel

Tõnis Oja 01. oktoober 2007, 00:00

Reedel kiitsid maailma suuruselt teise kaevanaduskompanii Rio Tinto aktsionärid heaks 38,1 miljardi dollari (420 miljardi krooni) suuruse ülevõtmispakkumise Kanada alumiiniumitootjale Alcan, mis teeb Briti-Austraalia kaevandusgigandi maailma suurimaks alumiiniumitootjaks.

Tegemist on kõigi aegade suurima ühinemis-ülevõtmistehinguga ning märgib ettevõtte triumfi USA gigandi Alcoa üle, kes tegi Alcanile üle kümne miljardi dollari võrra väiksema vaenuliku ülevõtmispakkumise.

Analüütikute sõnul on tegemist märkimisväärse sündmusega, sest Rio Tintot teatakse konservatiivse kompaniina, mis on ülevõtmistele eelistanud orgaanilist kasvu. See tähendab seda, et metallide ja kaevandusfirmade hinnatõus pole kaugeltki lõppenud ning sunnib aktiivselt tegutsema ka kaevandusgigandi peamisi konkurente BHP Billiton ning Anglo American.

"Kõiges on süüdi Hiina," põhjendas ülevõtmist ajalehele Financial Times Rio Tinto tegevjuht Tom Albanese. Hiina kiire majanduskasv ja suur vajadus alumiiniumi, vase, raua ja teiste metallide järele on pannud aluse nende metallide kiirele tõusule viimase viie aasta jooksul.

Lisaks sellele on uute leiukohtade pealekasv oodatust aeglasem, sest puudu on nii kogenud spetsialistidest kui ka mäetööstuses vaja minevatest seadmetest.

Mäetööstusettevõtete juhid on üsna üksmeelselt veendunud, et ei nõudluse kahanemist ega metallide defitsiidi vähenemist pole nii pea oodata. Pigem prognoositakse, et nõudluse kasv Indias annab metallide hindadele lisasurve.

Üha enam räägivad juhid sellest, et toorainete hinnatsükli puhul on tegemist nn supertsükliga, st pikka aega kestva tsükliga, mil hinnad on kõrged. Viimati oli taoline supertsükkel 1960. aastatel, mil toimus Jaapani industrialiseerimine.

Analüütikud nii optimistlikud ei ole ning konsolideerumise üheks põhjuseks näevad nad pigem välist survet. Lääne mäetööstusettevõtted, mis seni on aastakümneid domineerinud, on äkki hakanud tundma, et nad peavad olema võimalikult suured, sest vastasel korral võivad osutuda ise ülevõtuobjektideks.

Rusal ning Norilsk Nikkel Venemaalt, CVDR Brasiiliast ning Hiina Minmetals kasvavad kiiresti ning omandavad väljaspool kodumaad üha agressiivsemat rolli.

Poliitilise riski analüüsikeskuse Frontier Strategy Group juht Alex Gorbansky ütles ajalehele Financial Times, et lääneriikide suured mäetööstuskompaniid on muutunud närviliseks. "Kõik see on tingitud sellest, et ettevõtted positsioneerivad ennast tuleviku mäetööstuses, kus domineerivad arenevate riikide omanduses olevad kompaniid," lisas ta.

Analüütikute sõnul ootab mäetööstusettevõtteid ees hulk agressiivseid ülevõtmisi, kuid ülevõtmist väärt ettevõtteid on vähe. "Lisaks riikide kontrollitavatele on paljud neist perekondade omanduses, mis tähendab, et suuri kvaliteetseid varasid on saadaval vähe, neid on saab üle lugeda ühe käe sõrmedel," ütles üks mäetööstusanalüütik.

Ka Eesti investorite hulgas on huvi kaevandus- ja metallifirmade vastu olemas.

"LHV-l on mõned kliendid, kes on otseselt spetsialiseerunud kaevandusfirmade aktsiatega kauplemisele," lausus LHV veebitoodete juht Alo Vallikivi. Kuna tegemist on üsna keeruka sektoriga, on pühendunuid vähe. Tema sõnul on tavakauplejate portfellides üksikuid kaevandusfirmade, nagu BHP, Rio Tinto ja Alcoa aktsiad.

Ka Hansapanga maakler Andres Suimets kinnitas, et kaevandamisega tegelevate firmade vastu on huvi olemas. Populaarseim aktsia on viimasel ajal Southern Copper.

Mõni aeg tagasi oli väga kaubeldav ka meie investorite hulgas populaarne rauamaagi kaevandaja Bolideni aktsia, mis pakkus Stockholmis börsil konkurentsi Ericssoni aktsiale, et võita enimkaubeldava aktsia tiitel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing