Tarvo Vaarmets • 10. detsember 2007 kell 22:00

Prillid ette! Aktsiad võivad pimestada!

Vaieldamatult parima otsuse tegi mullu Lazard Capital Marketsi analüüsidirektor Paul Noglows, kes nägi häid tõusuvõimalusi jalanõude tootjal Deckers Outdoor, mille tulemused turuootusi pidevalt ületasidki, virutades aktsia aastaga 163% üles.

Eesootaval aastal usub Noglows valdusettevõttesse Endeavor Acquisition, mis on silma heitnud American Apparelile. Noglows ei arva ainult, et viimast tasub osta, vaid et Endeavor Acquisition selle üle võtabki.

Potentsiaalne ostetav tegeleb rõivaste, näiteks T-särkide ja pesu tarnimisega ning 2006. aasta käive ulatus ettevõttel 265 mln dollarini ehk 2,8 mld Eesti kroonini. Noglows ootab selle aasta käibeks juba 340 mln dollarit ja 2010. aastaks juba miljard dollarit ehk 12,7 mld Eesti krooni.

Forbesi aktsiavalikute lõppenud 2006-2007 perioodi teise koha teenis välja BB&T Asset Managementi investeerimisjuht Jeffrey Schappe, kelle osutatud Tiffany & Co aktsia suutis näidata 52protsendilist edenemist. Seekord näitab Schappe aga krediidikriisis räsitud Countrywide Financiali poole.

"Turu likviidsuse pärast muretsemine ületab juba igasuguse piiri," kommenteeris ta. Laenuandja Countrywide Financiali aktsia kaupleb praegu Wall Streeti konsensuse järgmise aasta oodataval seitsmekordsel kasumil.

Forbesi aktsiavalijate pikaajalisema pulli, Federated Investorsi investeerimisjuhi Stephen Authi arvates on järgmisel aastal hea koht investeerimiseks Itaalia. Tema panustaks Milano prillitootjasse Luxottica Groupi, mille tung Aasiasse USA jaemüügiäri ülesputitamisega kombineerituna peaks Authi nägemuses olema ergutus ka ettevõtte tulemustele.

Esimest korda võistlusse astuv Turner Investment Partnersi tehnoloogia- ja sidespetsialist ning portfellihaldur Tara Hedlund ootab järgmisel aastal personaalarvutite müügi kasvuprotsenti kahekohalisena. See aga on hea Microsoftile, mis on 2008. aastaks tootnud ka Windows Serveri ja SQL Serveri uued versioonid. Microsofti hinna-käibe suhe on 5,9, mis jääb märgatavalt alla viieteist aasta keskmisele - 9,2le.

Bank of America asepresident ja aktsiaanalüütik Christine McElroy panustab aga Simon Property Groupi aktsia hinna kasvule. McElroy ennustab, et peamiselt Põhja-Ameerika kaubanduskeskustes kinnisvara omava fondi kasumi kasv jääb järgmistel aastatel vahemikku 8-10%.

Cincinnati Fifth Third Asset Managementi investeerimisjuhile Keith Wirtzile meeldib aga pooljuhte tootev Microchip Technology. Wirtz usub, et viimane tuleb sujuvalt välja algava aasta alguse nõudluslangusest ja näitab siis tugevust.

Pessimistide ehk karude säravaimaks täheks osutus mullu hedge-fondi BC Global Opportunitiesi juht Brian Chait, kelle hinnangul olid ravimitootja Neurochemi aktsia tõusuvõimalused mullu konkurentsi ja seaduste tõttu olematud. Aktsia saigi augustis löögi, kui Neurochem teatas, et Alzheimeri ravim ei andnud oodatud tulemusi tõhususuuringute osas. Forbesi aktsiavõistluse jooksul andis Neurochemi aktsia 78% tagasi. Seekord valis Chait välja Kinetic Conceptsi, mis toodab seadmeid haavade ravimise hõlbustamiseks. Kinetici aktsia on 2006. a põhjast alates küll teinud korralikku rallit, aga Chait on endas kindel.

"Sisering müüb," ütles ta, ning viitas ettevõtte kopsakale võlakoormale ja tihedamaks muutuvale konkurentsile.

Forbesi mõõduvõtus viis aastat lühikestele positsioonidele panustanud Analytic Investorsi presidendi, Harindra de Silva arvates peaks järgmisel aastal vähikäiku tegema Yahoo aktsia. Põhjustena toob ta siseringi inimeste aktsiamüügi ja analüütikute madaldatud kasumiprognoosid, mis tema arvates Yahoo aktsia praegust kõrget hinda ei toeta. Aktsia praegune hinna-kasumi suhe on ca 50.

Sabrient Systemsi turustrateeg David Brown, kelle saja muutujaga analüüsimudel jälgib 5600 aktsiat, pakub miinusesse roniva väärtpaberina veoautotootja, ümberehitaja ja parandaja FreightCar America, mille aktsia kaupleb 20kordsel tuleva aasta kasumil. "Me ei ütle, et tegemist on halvima ettevõttega," sõnas Brown. "Aga punane lipp on püsti."

Hetkel kuum