ÄP fototoimetus • 18. detsember 2007 kell 22:00

Mistend*-ravimite tootjate abikäest

Eilne Äripäev kirjutas, et arstid võivad ennast nüüd ametlikult ravimifirmade raha eest koolitada. Ainus tingimus on, et asi peab jääma mõistlikkuse piiresse. Koostööleppe kirjutasid alla Eesti Arstide Liit ja Ravimitootjate Liit.

Äripäev taunib niisugust koostöölepet ja soovitab asepresident Siim Kallasel tõstatada see teema Euroopa Komisjonis.

Selge on, et sama praktika toimib ka Euroopa Liidu riikides ja nimetatud koostöölepe on maha kirjutatud Euroopa vastavate katusorganisatsioonide lepetest.

Seega pole mõtet tänitada Eesti arstide ja siin tegutsevate ravimifirmade kallal, mis oleks võitlus tuuleveskitega, vaid eetiline puhastumine peab alguse saama kõrgemalt. Siim Kallas on just õige inimene.

Me ei oska tuua näiteid teistelt elualadelt, mille töötajaid koolitaksid vastutulelikult globaalse haardega firmad, seepärast ei suuda me endale põhjendada, miks on arstkond ravimifirmade poolt privilegeeritud seisuses.

Kuigi mõista pole seda raske: ravimifirmad ei saa ise retsepte välja kirjutada, vaid vajavad selleks arste, kes on võib-olla saanud konkreetselt ravimifirmalt koolitusreisi.

Ja muuhulgas näinud ka maailma, ööbinud nii mõneski heas hotellis, üht-teist söönud-joonud.

Iseenesestki mõista - alati mõistlikkuse piires, ehkki rahalist ülempiiri koostööleppes kusagil kirjas pole.

Veidi ironiseerides: meile lähemad riigid, näiteks Soome, on ebamõistlikult lähedal ja ebamõistlikult külmad.

Hüve suurusest annab ehk aimu see, et ravimifirmad kulutavad Eesti arstide koolitamiseks aastas umbes 30 miljonit krooni, mis jaguneb viie kuni kuue tuhande arsti vahel. Eks see pannakse ravimihindadele otsa.

Koolituste kasuks saab öelda, et arstid peavadki olema kursis uute ravimitega - tsitramooni või analgiini enam välja ei kirjuta.

Sestap on mingit koolitust või enesetäiendust pidevalt vaja. Ravimiamet nõuab samuti ravimifirmadelt aruannet koolituskulude kohta - see on avalik info. Kas ei piisa?

Kuigi 30 miljonit krooni on arstkonnale üsna suur raha, pole see suur raha haigekassa miljarditesse ulatuva eelarve juures. Teisisõnu, ehk leiaks need koolitussummad siiski haigekassa või ravimiameti eelarve mõnelt realt. Saaksime olla kindlad, et ravimite esitlus ja nende väljakirjutamine on erapooletum.

* Mistend - "Mis te nüüd, mis te nüüd", meelehea arstide kõnepruugis.

Autor: ÄP

Hetkel kuum