Nouriel Roubini • 14. jaanuar 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Maandumine tuleb matsuga

Viimastel nädalatel on üleilmne likviidsus- ja krediidiprobleem, mis sai alguse eelmise aasta augustis, tõsinenud. Sellele on lihtne osutada: USAs, eurotsoonis ja Suurbritannias on kursivahe intressimäära Libor (millega pangad üksteisele laenavad) ja keskpanga intressimäärade (ning riigi võlakirjade) vahel äärmiselt kõrge ja järjest kasvav. See annab märku riski ennetamisest ja kolleegide umbusaldamisest.

Suuremad keskpangad on miljardeid dollareid paisanud kommertspankade sektorisse ja USA Föderaalreserv, Inglise Pank ja Kanada Pank on langetanud oma intressimäärasid. Halvenevad finantstingimused näitavad aga, et see strateegiline reageering on haletsusväärselt läbi kukkunud.

Seega ei ole üllatav, et keskpangad on järjest meeleheitlikumad, seistes silmitsi kõige tõsisema kriisiga alates finantsalase globaliseerumise koidikust. Hiljutine teadaanne koordineeritud likviidsussüstist Fedi ja nelja teise suurema keskpanga poolt on pehmelt väljendudes liiga nõrk ja liiga hiline.

Nende summadega ei saa pankadevahelisi intressivahesid märkimisväärselt vähendada, kuna rahapoliitika ei suuda tegeleda kriisi aluseks olevate põhiprobleemidega. Probleem ei seisne üksnes likviidsuse puudumises - lühiajaliste kohustuste ja pikaajaliste mittelikviidsete varadega finantsasutustes.

Rohkesti majandussubjekte seisab silmitsi tõsiste krediidi- ja maksevõime probleemidega, k.a miljonid ülemääraste hüpoteekidega majapidamised USAs, Suurbritannias ja eurotsoonis; sajad pankrotieelsed hüpoteeklaenude andjad; kasvav arv kitsikuses majaehitajaid; paljud suure laenukapitali kütkes finantsinstitutsioonid.

Kui te ei usalda oma kolleege finantsalal, ei soovi te neile laenata, ükskõik kui palju teil ka raha on.

USA liigub praegu mõõnaperioodi suunas hoolimata sellest, mida Fed teeb. Kinnisvara- ja finantsprobleemide akumuleerumine - USA halvim langus elamuturul läbi aegade, naftahind 90 dollarit barrelist või enam, tõsine krediidinappus, langevad tööstussektori investeeringud ja vähenenud säästude ja võlgadega koormatud tarbijad, kes saavad hoope mitmetelt negatiivsetelt šokkidelt, teevad languse vältimatuks. Teised majandused tõmmatakse samuti alla, kui USA nakkus levib.

Copyright: Project Syndicate

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt