ÄP fototoimetus • 22. jaanuar 2008
Jaga lugu:

Putin: nafta ja gaas olgu riigi kontrolli all

See ei tähenda, et kõik nafta, gaasi ja elektriga tegelevad firmad peaksid kuuluma riigile, vaid seda, et riik peaks saama neid ettevõtteid igati kontrollida, kirjutas Dagens Industri.

Putinil on juba pikka aega oma arvamus, kuidas riigi lõpmatuid maavarasid omada ja administreerida tuleks. 1997. aastal kaitstud teadustöös avaldas Putin mõtted, milline peaks olema valitsuse võim Venemaa energiapoliitikas.

Presidendi sõnum on selge: valitsusel peaks olema suur roll Venemaa nafta- ja gaasisektoris. See ei tähenda, et riik ei ole välisinvesteeringutest huvitatud, vaid et valitsusel peaks olema kindel kontroll turu üle. Tööst võib välja lugeda, et Putin oli tuliselt 1990. aastatel energiasektoris läbi viidud erastamise vastu.

Presidendina on Putin kõvasti vaeva näinud, et erastatud ettevõtted valitsuse kontrolli alla tagasi tuua. Esimene samm sellel teel oli katsetada oma mõtteid tolleaegse suurima erastatud naftafirma Jukose peal.

"Energiasektor on liiga tähtis, et seda niisama turutuulte kätte lehvima jätta. Pole tähtsust, kes on loodusvarade omanik, valitsusel on õigus neid oma heaksarvamise järgi reguleerida," sõnas Putin.

Ringi on liikumas ka valitsuse dokument Venemaa energiastrateegiast, mille sisu on sarnane Putini teadustööga. Dokumendi kohaselt kasutatakse Venemaa energiapoliitikat, et vältida geopoliitilisi ja makroökonoomilisi ähvardusi Venemaa iseseisvusele.

Praeguseks on Venemaa valitsus tugevdanud oma positsiooni nafta- ja gaasiturul. Kõik sai alguse Jukose afäärist. Pärast Jukose alistamist võeti ette Sahhalin-2. 2006. aastal sundis Vene valitsus rahvusvahelist naftahiidu Shelli ja veel paari naftaettevõtet müüma oma Sahhalin-2 osaluse Gazpromile. Kolmas konflikt oli TNK ja BP Irkutskis asuvate gaasiväljade üle. Seal tegutsenud Vene-Inglise ettevõtte oli sunnitud müüma oma osaluse gaasiväljast samuti Gazpromile.

Autor: ÄP

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas