Tallinn andis teada uurimise tulemused

Lemmi Kann 01. veebruar 2008, 00:00

"Me tõime välja selle, mis komisjon oma töös leidis, ja see on igaühe enda otsustada, kuidas ta sellese suhtub," ütles Aas eile toimunud pressikonverentsil.

Komisjon hindas viit korteri võõrandamise skeemi ning leidis, et asustusõiguse müümise, taastamislepingute sõlmimise ja tööandja eluruumide erastamise skeemi puhul on rikutud erastamise seadust. Kuna aga valdav osa üle 3000 tehingust jäävad pikkade aastate taha, pole võimalik neid enam tagasi pöörata. "Need tehingud on ammu aegunud ja korterid mitmel korral omanikku vahetanud," nentis Aas, lisades, et kõigi juhtumitega eraldi tegeleda oleks linnavalitsusele ka kaugelt üle jõu käiv.

Komisjon leidis, et osa tehinguid oli tegelikult kehtetud juba alates sõlmimise hetkest. Praegu oleks võimalik midagi ette võtta veel vaid üksikute pooleliolevate tehingutega. Taastamislepingutest on praegu pooleli veel 13, tööandja eluruumidega tehtud tehingutest 30 ning hooldusrendilepingutest 20 tehingut. Aas ei pidanud võimatuks, et mõned neist siiski ka kohtusse jõuavad.

Kohtust on juba varem läbi käinud ka osa taastamislepingutest, kus linnal pole seni õnnestunud kesklinna valitsuse koostatud ning nüüd üle kümne aasta hiljem ekspertkomisjoni poolt õigustühiseks kuulutatud lepingute vettpidamatust tõestada.

Samuti on süüdimõistvast otsusest pääsenud taastamislepingutega vanalinnakorterite ärastamise käivitanud endised kesklinnavanemad Jüri Ott ja Elmar Sepp. Esimene pääses süüdistusest aegumise tõttu, Sepa mõistis esimese astme kohus ametiseisundi kuritarvitamise eest süüdi, kuid teise astme kohus õigeks.

Aasa hinnangul on Sepa rolli vanalinnakorterite skandaalis siiski üle tähtsustatud, kuna ta sõlmis vaid 15 taastamislepingut. "Sepp on selles loos liiga suureks kangelaseks tehtud," märkis Aas. Uurimiskomisjoni esimehena ei soovinud Aas erakonnakaaslase tegevusele hinnangut anda. "Kui Keskerakond seda tahab teha, siis ta seda teeb," jättis ta otsuse partei pädevusse.

Sepp ise erastas endale korteri tööandja eluruumi kaudu turuväärtusest tunduvalt odavamalt.

Vanalinna korteri omanikuks sai ka korteriskeemide tegelikuks peaarhitektiks peetav endine Tallinna Kesklinna asevanem ja praegune Mustamäe linnaosa vanema asetäitja Indrek Ahlberg, kes kasutas tankistina ära oma sundüürnikust sõpra. Tehingut uurinud politsei kuriteotunnuseid ei tuvastanud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing