Ain Alvela • 4. märts 2008 • 4 min
Jaga lugu:

Fendt 927 - deutsche Stoltz, mida ei raatsigi mullaseks teha

Fendt 900-seeria on kogu Fendti tehase toodangu eliitsari. Kusjuures Fendti tootja ei tee saladust, et vähemalt keskmise ja suurema võimsusklassi traktorite tootmisel panustataksegi suuresti mugavuse, elitaarsuse, et mitte öelda suisa luksuse tagaajamisele. Ja ega siin salatsemisest abi olekski, sest traktori juures paistab luksust igast praost ja pilust. Luksus ja tehnoloogiline täius moodustavad Fendti juures kenakese paari, kelle abielu näib vähemalt kuldpulmadeni kestvat.

Eks tootjale kompenseerib kogu selle põllumehe käsutusse antud hiilguse Fendt 900-seeria traktorite mahlakas hind ja kui tehnilistes lahendustes konkurentidest üleoleku asjus võib vaielda, siis hinnataset kaks ja enam miljonit krooni samade parameetritega John Deerid, Valtrad ja New Hollandid kätte ei saa.

Aga mis siis kalli hinna põllumehele kompenseerib? Fendtide müüja Eestis, OÜ Agrilandi projektijuht Indrek Lindsaar lubab, et Fendti töötunni hind ei tule tänu oma erilistele tehnilistele lahendustele konkurentide omast kallim. Sest kütusekulu olevat väiksem, remondi ja hoolduse kulud aga madalamad, kohe oma 10%. Ja just tänu sellele, et traktori vastupidavuses ollakse kindlad, on Fendt pikendanud oma 900-seeria traktorite hooldusvälpa 500 töötunnini. Agaramad Fendtid töötavad agrofirmas Estonia, kus üks masin rassib aastas 3000-3500 töötundi.

Olgu see platsi peal tiirutav traktor mis on ja öeldagu pealegi, et põllutehnika kõigi võimaluste kohta ei näita see midagi, aga sellest saab vähemalt aimu, et Fendti astmevaba transmissioon ei nõksuta masinat ühelt astmelt teisele minnes kuigivõrd.

Fendt on seni ainuke traktoritootja, kes oma suurtel mudelitel on jätnud tootmisse ainult täisautomaatse käigukasti, loobudes täielikult mehaanilistest ja igasugustest poolautomaatsetest variantidest.

Kabiin on avar ja mugav seestpoolt ja oma tulede asetuse ja üldise disaini poolest pilkupüüdev väljastpoolt. Kõige peale oleks justkui mõeldud - isegi kronstein ohukolmnurga kinnitamiseks on olemas. Siiski - kui väga otsida, leiab ikka midagi, mille kallal iriseda. Nii peab Fendt 927 omanik ise välja nuputama, kuhu seadusega nõutav tulekustuti kinnitada, kui ta just ei taha, et see kabiinipõrandal edasi-tagasi koliseks.

Rool ja kogu armatuurlauakupatus käib ühe kangivajutusega üles ning selle saab koos juhiistmega naksti n-ö tagurpidi pöörata, ja sama hästi nagu edaspidigi saab traktorit juhtida ka tagurpidi.

Näiteks Õnne Piimatalu kasutab oma vastset pööratava rooliga Fendt 927 mudelit kuuemeetrise rootorniidukiga niitmiseks - mugav ja tõhus. Saksamaal aga rakendatakse selliseid Fendte agaralt metsatraktorina. Rooli ümberpaigutamise võimalus lisab traktori hinnale umbes 75 000 krooni.

Astmevaba käigukast annab traktorile oskuse veojõudu kontrollida ja seda stabiliseerida. Juht ei pea ise vaeva nägema gaasi andmisega - põllul kultivaatorit vedav masin lisab ise künkast üles ronides pöördeid, säilitades ühtlase kiiruse. Teel tippkiirusega liikudes tõmbab automaatika aga mootori pöörded alla.

Fendt 927 on varustatud stabiilsuskontrolliga, mis kallutab maanteesõitu tegevat traktorit kurvis sisekurvi poole. Selline süsteem teeb võimalikuks arendada 60 kilomeetri suurust tunnikiirust.

Kabiini kliimaautomaatikale lisaks puistab Fendt juhile mugavusi otsekui küllusesarvest - katuseluuk, koht külmiku jaoks, makid-raadiod, elektrilised peeglid, käed-vabad-süsteem, AutoCad põlluautomaatika süsteem jt. See viimane on lisavarustuses ja maksab 200 000 krooni. Ja veel - üllatus-üllatus - ventileeritav iste. Viimane on, tõsi, lisana juurde tellitav.

"Fendt 927 on mõeldud põllumehele, kellel tuhande hektari jagu maaharimist, olgu siis piimatootjatel silo ja heina tegemiseks või teraviljakasvatajatel mullaharimiseks," räägib Indrek Lindsaar. "Kriteeriumiks võiks seada, et aastas ikka 2000 töötundi kokku tuleks, siis tasub Fendt ennast ka ära."

Fendti hinna ja kvaliteedi suhe on väga hea. Eks ta teistest markidest natukene kallim on, aga tegelikult suurte traktorite puhul see hinnaerinevus nii väga määrav ei olegi.

Meil on kolm Fendt 900-seeria traktorit, neist üks pööratava rooliga. Seda kasutasime heinaniitmiseks niimoodi, et traktori ette ja taha on kinnitatud niiduk, mille laius on kokku üheksa meetrit ja traktor sõitis tagurpidi. Muidu teevad Fendtid meil kõiki töid, alates siloveost lõpetades külvitöödega.

Üks Fendt on varustatud ka GPS-süsteemiga, mille kasutegur väljendub traktori efektiivsemas töös.

Eesti põllumehele on Fendt tuttav kui tugev töörügaja. Aasta aastalt on nende müüginumber suurenenud. Möödunud aasta müüginumbrite järgi oli Fendt seitsmendal kohal.

Enim on ostetud suure võimsuse (200-350 hj) ja astmevaba jõuülekandega traktoreid. Mugav kabiin, suur veojõud, väike kütuse- ja hooldekulu on näitajad, miks neid traktoreid hinnatakse suurtootmises, kus enamasti pikad tööpäevad. Üle-eelmisel aastal töötas Fendt 926 (285 hj) aastas keskmiselt 3000 töötundi, mis oli võrreldes teiste suure võimsusega traktorite keskmisest poolteist korda rohkem.

Fotod: Arno Mikkor

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt