11. märts 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Ehituskvaliteet kukub kolisedes

"Enim vigu on seotud üldehitustöödega ning vigade kõrvaldamine nõuab suuri kulutusi," ütles ehitusjärelevalvega tegeleva Prodecoro OÜ juhataja Peeter Holts, kelle sõnul leiab ettevõte kõige sagedamini ehituspraaki 2007. aastal ehitatud majadest.

Tänavu on ehitustööde kvaliteedi kohta esitatud juba 34 kaebust. Mullu esitati tarbijakaitseameti spetsialisti Evelin Koppeli sõnul neile 142 taolist kaebust. Võrreldes möödunud aasta sama perioodiga on kaebuste arv kasvanud enam kui poole võrra.

"Ehituspraak tekib peamiselt oskamatu töökorralduse ning kvalifitseeritud tööjõu puuduse tõttu. Nõudluse kasv põhjustas olukorra, kus iga soovija võis leida endale ehitussektoris tööd," ütles Holts.

Tehnilise järelevalve ameti peadirektori asetäitja ja tööstusohutuse teenistuse juhataja Egon Hirvesoo rääkis, et põhiliselt tekivad vead projektitingimuste rikkumise ja madala töökvaliteedi tagajärjel.

Koppel märkis, et ette võib tulla ka keerulisemaid konflikte, näiteks kui ehitaja keeldub oma vigu tunnistamast ning asi antakse halduskohtusse. Suuremalt jaolt lahendatakse vaidlused Koppeli sõnul siiski läbirääkimiste teel.

"Maja ostmisel ei tasu juhinduda ainult ettevõtte heast mainest. Nii võib sattuda ilusate sõnade ohvriks. Pealegi, ka teada-tuntud firma võib teha praaki. Seetõttu tuleks enne ostu-müügilepingu sõlmimist uurida ka eelmisi projekte," seletas Koppel. "Maja ostmisel tuleks kontrollida ka seda, et kõik dokumendid oleksid vormistatud korrektselt. Broneerimisleping, poolte kohustused ja õigused, vara garantiitingimused jne tuleks kinnitada notari juures. Tuleks ka täpsustada, millises seisundis ehitaja elamu üle annab," ütles ta.

Ehitaja ja ostja vahel tekkinud probleemide kohtuväliseks lahendamiseks soovitas Hirvesoo pöörduda juristi poole ning koostada võimalikult detailne ehitustööde leping.

"Ehitusprotsessi peab olema kaasatud ka järelevalvespetsialist, kes jälgib ehitustööde vastavust projektile ning esindab tellija huve," seletas Holts.

Holtsi sõnul võib kinnisvaraomanik ehitustööde kvaliteedi suhtes kahtluse tekkides taotleda ehitustööde ekspertiisi.

Hirvesoo soovitas tellida ehitustööde ekspertiis ettevõttelt, mis on kantud majandusministeeriumi majandustegevuse registrisse.

Autor: Julia Vlassova

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt