Ramo Pener • 12. märts 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Keskklassist saab peagi muuseumieksponaat

Meie atmosfäär on mitmekihiline, jalgealune maa on mitmekihiline ning ka Eesti elanikkond on mitmekihiline, täpsemalt kahekihiline - alamklass ja kõrgklass. Raske on vastu vaielda ütlusele, et ega tööga rikkaks ei saa. Vabrikutöölistest, nõudepesijatest ja pensionäridest keskklassi ei kujune ega ka kujunda. Keskklass on kulukas ning plutokraatlikule valitsusele ebamugav kontingent.

Vaesed jäävad vaesemaks ja rikkad saavad rikkamaks. Varsti meenutab Eesti Vabariik Lõuna-Ameerikas asuvat Brasiiliat, kus ühes linnaosas elavad puruvaesed, teises jällegi pururikkad. Keskklass hääbub nii Lääne-Euroopas kui kohati ka USAs.

Keskklassi esindajaid meil varsti peaaegu ei olegi, vabariigi algusaegadel veel oli. Nüüdseks on see möödanik. Keskklassi esindajast on saamas muuseumieksponaat.

Lääne-Euroopa mõistes keskklassi kuuluv kodanik teenib umbes 20 000 krooni. Sellise sissetuleku juures saab iga kuu sada krooni kõrvale panna, Lada liisida ning enne pensionileminekut veel Kanaari saartel ära käia. Keskklassi esindaja saab mediaanimõõtmes keskmist palka, mille üle oleks patt nuriseda.

Maarjamaal on proportsioonid aga täiesti paigast ära. Sellest on vähe, kui ainult Keskerakond üritab alles jäänud kesk- ja vaesema klassi esindajaid vee peal hoida.

Uusrikkad, kes ärimeestele oodi ning töömeestele eleegiat laulavad, rikastuvad kellegi või millegi arvel. Palehigis leivateenijaid on nende hulgas vähe, küll aga susserdajaid, kes erastamise ja ärastamise käigus Eldoraadosse jõudsid. Milleks korraldada klounaadi ja kutsuda rahvast üles andma allkirja riigikogulaste palkade peatamiseks? See aeg on ammu möödas, kus tõepoolest toimis loosung "Peatage fosforiit!" Siis oli elanikkond homogeenne - kõik ühe ja üks kõigi eest.

Õiguse ja õigluse vahelisel duellil võidab hoopis JOKK. Loodame, et vastvalitud õiguskantsler annab tähenduse ka õigluse mõistele ning kuulutab JOKKi õigustühiseks ja seadusevastaseks. Meil on olnud kompetentsed ning kogu rahva huve esindavad ja kaitsvad õiguskantslerid.

Loodame, et kunagi öeldakse ajalooürikutes tunnustavaid sõnu ka meie praeguse õiguskantsleri, härra Tederi aadressil. Usun, et moraalselt on tegu jõulise natuuriga, kes keskklassi ajaloo prügikastist taas välja toob.

Nii nagu varsti esimesed kevadlilled mulla alt välja tulevad, nii loodame, et ka keskklass tuleb välja varjusurmast.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt