ÄP fototoimetus • 13. märts 2008 • 4 min
Jaga lugu:

Kalvi: salaalkohol alustab pealetungi

Liviko tegevjuht vastas eile aripaev.ee lugejate küsimustele.

Kes on Liviko suurimad konkurendid Baltimaades?

Kuna Liviko äristrateegia on juba mõnda aega olnud tootja-maaletooja strateegia, siis peame oma konkurentideks kõigis Balti riikides tegutsevaid juhtivaid alkoholitootjaid ning maaletoojaid. Sellest lähtuvalt kvalifitseeruvad meie peamisteks konkurentideks Läti Latvijas Balzams, Leedu Stumbras ning nende alkoholi maaletoomisega tegelevad sidusettevõtted.

Kui suur on Teie hinnangul salaviina osakaal ja kas kange alkoholi maksumärgid on aidanud seda vähendada?

Olen veendunud, et probleemistik, mis seondub salaalkoholiga, on muutumas taas väga aktuaalseks. Mitu järjestikust aktsiisitõusu, üha karmistuvad müügipiirangud ning tollijärelevalve nõrgenemine piiripunktides on muutnud selle äriga tegelemise taas tasuvaks ning suhteliselt lihtsaks. On kindel, et 1. juuli alkoholi aktsiisitõusuga (mil aktsiis tõuseb 20 protsenti) ületatakse suure osa tarbijate jaoks see piir, millest alates ollakse teadlikult valmis ostma salaalkoholi, saades pooleliitrise viinapudeli kätte 10-20 krooni odavamalt kui kauplusest.

Praeguseks salaviina osakaaluks hindavad alkoholitootjad orienteeruvalt 15 protsenti kogu turust. Kindlasti hakkab see osakaal kasvama. Kuuldavasti saab juba nüüd piirkondades, kus kehtivad õhtused müügipiirangud, salaviina osta väiksematest kauplustest ja taksojuhtidelt.

Kuidas on läinud Lätis omandatud hulgimüüja integreerimine? Kas Liviko on kaalunud ka mõne välismaise konkurendi ostmist?

Oleme praeguste arengutega rahul. Ostetud ettevõtetel on väga suur tulevikupotentsiaal. Juba nüüd töötavad Läti ja Leedu tütred edukamalt kui mullu samal ajal. Kõigi kavandatud sünergiate rakendamiseks on siiski vaja veel tööd ning kannatust. Mis kellegi ülesostmist puudutab, siis kunagi ei pruugi midagi välistada, kuid praegu on meie suuremad eesmärgid seotud ennekõike tütarde arengutega.

Kas Liviko ostab Onistari?

Kas Onistar on müügis? Liviko liigub oma strateegia järgi ja Eestis tootmise juurdeostmist ei ole arutatud.

Mis on esimese kahe kuu kange alkoholi müügilanguse taga?

Peamiselt aktsiisitõusude järel turul tekkivad anomaaliad. Kaupmehed varuvad detsembris suuri koguseid aktsiisitõusu ootuses, mistõttu jaanuaris-veebruaris tavakohaselt müük kukub. Me olime selleks valmis ja suunasime tootmisvõimsusi veidi ringi.

Mis on saanud Liviko plaanist saada juhtivaks alkoholi importijaks Eestis ning kuidas läheb teie veiniäri?

Liviko on aastavahetuse seisuga Eesti importöör nr 2. Nautimuse märgi on tarbijad omaks võtnud ja kangemad imporditud napsid lähevad hästi. Meie impordikäive kasvab ainuüksi Eestis sellel aastal enam kui 100 miljoni võrra. Mitmetes impordivaldkondades eraldi võetuna oleme juba praegu absoluutsed liidrid.

Kuidas suhtute Vene turgu? Milline mõju oli pronksiööl Livikole?

Venemaa on suur turg igale tootjale maailmas ja järjest kasvav ka Liviko jaoks. Eesti viinaga ei ole seal midagi teha, kuid Vana Tallinn on au sees. Liviko müüs möödunud aastal ligi 4 miljonit pudeli likööri Vana Tallinn ja suur osa sellest on läinud meie idanaabrite arvele. Vana Tallinn on seal selgelt kõige tuntum Eesti toode. Pronksiöö mõju oli terav, kuid õnneks meie äris suhteliselt lühiajaline. 3-4 kuuga suutsime oma müügi enamus regioonides ning kaubanduskettides taastada ja praegu läheb päris hoogsalt.

Kas viinapudelid peaksid ka panditaara alla minema?

Eesti oludes, kus kogu pandipakendi korraldus on ühe ettevõtte monopol, Liviko selle süsteemiga liituda ei soovi.

Millal ja kuhu valmib Liviko uus tehas?

Töötame projektiga, uue tehase valmimistähtaega on veel vara välja lubada. Kui kõik läheb plaanitult hästi, siis peaks Liviko uus tootmine avatama aastaks 2011 meie praegusest asukohast vaid mõne kilomeetri kaugusel.

Kas Livikost saab varsti taas börsifirma?

Sõltub, mis ettevõte sellest positiivset juurde saab. Praegu on Liviko 100 protsenti NG Investeeringute tütarettevõte ning Liviko juhina võin kinnitada, et meie senisele arengule on sedavõrd selge ja konkreetne aktsionäride struktuur palju kasuks tulnud. Samas - ajad muutuvad, ei välista ka seda võimalust.

Autor: ÄP

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt