Päikesesüsteemi esimene hingetõmme

20. märts 2008, 11:02

NASA sond Genesis suutis ikkagi ära mõõta
hapniku isotoopide jaotuse päikesetuules.

2004. aastal purunes Genesis kokkupõrkes maaga, sest selle langevari ei avanenud. Nüüd on selgunud, et õnnetusele vaatamata suutsid teadlased rusudest sondi põhilise teadusliku eesmärgi saavutamiseks tarvilikud andmed välja lugeda, kirjutas fyysika.ee Nature vahendusel.

Nimelt kogus sond päikesetuult - päikeselt lähtuvate ioonide voogu - eesmärgiga teha kindlaks erinevate hapniku isotoopide osakaal selles. Tähtis on see tulemus päikesesüsteemi arengu mõistmisel, sest arvatakse, et päikesetuul, kui päikese välimistest kihtidest lähtuv osakeste voog kannab endas infot ainete jaotusest selle varastes arengustaadiumites.

Kui teadlased olid eemaldanud ränist valmistatud lõksude välimised kihid leidsid nad, et päikesetuules on isotoopide hapnik-16, hapnik-17 ja hapnik-18 suhtelised kontsentratsioonid erinevad kui Maal.

Nende pealtnäha väga vähe erinevate isotoopide täpsete kontsentratsioonide teadmine erinevates päikesesüsteemi osades on oluline sellepärast, et nad tekivad täiesti erinevates tuumasünteesi protsessides. Järelikult annab protsessi lõpptulemus andmeid ka päikesesüsteemi arengu kohta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. March 2008, 11:02
Otsi:

Ava täpsem otsing