23. märts 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Müügi järel hinda tõsta ei või

Viimasel ajal on meedias kinnisasjade võõrandamisega seoses avaldatud ning ostjates ebakindlust põhjustanud võlaõigusseaduse paragrahvi 97 tõlgendus, justkui võiks müüja hinda tagantjärele tõsta.

Enne müüja täiendava tasu nõudele järeleandmist tuleks konsulteerida õigusnõustajaga, kes vaidlusalust sätet ostjale selgitab.

Leping on pooltele kohustuslik ning seda tuleb täita. Kui pooled saavad, mida lepingu sõlmimise ajal tahtsid, on leping täidetud. Nõude esitamiseks peavad esinema korraga kõik järgmised tingimused: kahjustatud pool ei arvanud lepingu sõlmimisel, et asjaolud muutuvad; kahjustatud pool asjaolude muutumist ei mõjutanud; asjaolude muutumise vastutust ei kanna seadusest või lepingust tulenevalt kahjustatud pool; kahjustatud pool ei oleks asjaolude muutumisest teades lepingut sõlminud.

Kuigi kestvuslepingutes on asjaolude muutumise tõenäosus suurem, kohaldatakse VÕSi N 97 nii ühekordsetele kui ka kestvuslepingutele.

Müüja ei saanud Eesti õigusteadlaste hinnangul lepingu sõlmimisel arvata, et asjaolud võivad muutuda üksnes siis, kui samas olukorras olev heas usus tegutsev isik ei võinud seda ette näha lepingu sõlmimisel. Seega peab tegemist olema asjaoluga, mis ei ole põhjustatud müüja tegevuse või tegevusetusega.

Tegemist peab olema asjaoludest tulenevate mõjudega, mis iseenesest on ettenägematud. Seega ka juhul, kui müüja ei saa muutust majanduses ette näha, on müüjal võimalik näha ette riske, mis muutus majanduses kaasa võib tuua. Vastavalt on müüjal võimalik ka sõlmida oma huve kaitsvaid lepinguid.

Ostja ei vastuta selle eest, et müüja ei tegutse korralikule ettevõtjale omase hoolsusega.

Hooletu müüja nõue eluaseme müügilepingu muutmiseks või lõpetamiseks ei ole põhjendatud.

Autor: Ants Soone

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt