Kristo Kiviorg • 30. märts 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Vanameister Kalliomaa: muutun üha nooremaks!

Ligi kolm kuud tagasi võttis Lasse Kalliomaa vastu pakkumise asuda Maardu ABB tehast juhtima. Tuli pakkida kohvrid ning end Eestis sisse seada. Julge samm ühe vanameistri kohta, võiks öelda.

Kogu oma karjääri ABBs veetnud Kalliomaa Eestisse tööletulekus erilist traagikat ei näe. "Lihtsalt tuli ellu üks huvitav pakkumine," ütleb Kalliomaa vaid.

Sellest, et Kalliomaa oma mugavustsooni kapseldanud polnud, annab tunnistust kas või seegi, et kui kodumaal võis lubada luksust osa koduseid töid abikaasa hooleks jätta, tuleb nüüd jälle natuke poissmehe elu elada - ise süüa teha ja elamist korras hoida, seda kõike uuesti õppida, nagu mees ise ütleb.

Ka ei pea Kalliomaa paljuks eesti keelt õppida - kohalike inimestega on vaja paremat kontakti saada. Et keele mitteoskamine otseselt barjääri tekitajaks, mees ei arva.

1975. aastast firmas töötav Kalliomaa ei ole selle pika aja jooksul tundnud nõrkushetki, millal kõik allavoolu saata ning kusagile mujale purjetada.

"Mulle on alati pakutud uut väljakutset firmas, kui olen selle järele vajadust tundnud. See on üks parimaid asju, mida ABB-sugune suurfirma ühele töötajale pakkuda võib," sõnab Kalliomaa.

Tema eesmärgiks juhina on töötada koos inimestega ning üheskoos nendega saavutada positiivseid tulemusi, see aitab mehel ka vaimselt vormis püsida ning ei lase "laiali valguda".

Eestlased ja soomlased on Kalliomaa tähelepanekut mööda sarnased, mõlemad on avatud uutele kogemustele, valmis õppima ning vahel on noored töötajad isegi liiga hasartsed oma tegemistes.

Et hea tervis on kõige alus, ei pea Kalliomaa paljuks ülepäeviti jooksmas käia, tema lemmikharrastuseks on orienteerumine. Kodus olles lahendab mees meeleldi ka sudokusid.

Mida aga arvab Kalliomaa juhina sellest, et inimesed lahkuvad ettevõtetest just ennekõike inimeste pärast, mitte niivõrd muudel põhjustel?

"Ma ei saa sellisest lähenemisest aru. Nõustun sellega, et inimesed juhivad inimesi, seetõttu üritangi olla rohkem liider kui juht."

Alati ei peaks inimene Kalliomaa arvates eesmärgiks seadma iga hinna eest parem olla. Lähtutakse valedest alustest, kui soovitakse olla parim, on mehe arvamus.

Kaugele ette mees ei vaata, viisaastakuplaane ka ei pea. Ühes on ta kindel: tulevastel aastatel on tema jaoks varuks mitmeid huvitavaid projekte. Küsimuse peale, mida ta enda jaoks on õppinud viimase kümne aasta jooksul, vastas mees nõnda: "Ma muutun üha nooremaks, mu lapsed on saanud selle aja jooksul vanemaks ja targemaks."

Kuna Lasse on meil suhteliselt vähe aega olnud, siis on raske väga põhjalikku analüüsi teha, milline ta õigupoolest on. Siiani on tema juhtimisstiil ja käekiri olnud ABB-lik. Samuti tundub, et temas on skandinaavialikud juhiomadused - kaalutlev, kindla sõnaga jne.

Üks tugevamatest külgedest tundub olevat meeskonna motiveerimine.

Pärast tema tulekut on meeskond saanud uue hingamise.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt