31. märts 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Ostjate eelistus on uued kivimajad

Püüan välja tuua ostjate eelistused eramu soetamisel, portreteerida vastavalt ostjate soovidele nii-öelda ideaalilähedase maja.

Kui aastaid tagasi pidi eramu olema pigem suur kui optimaalne, siis praegu on eelistatud eramud, mille üldpind jääb vahemikku 140-160 ruutmeetrit. Inimesed on hakanud omaks võtma skandinaavialikku mõttelaadi, et eramu ei ole laiutamiseks, vaid mugavaks elamiseks.

Pealegi on suure maja küttekulud märkimisväärselt suuremad. Eramus peaks olema viis tuba, millest üks oleks kohandatav kas kabinetiks või külalistetoaks.

Krundi suurus ei pea olema palju üle tuhande ruutmeetri. Taas kord on tegemist praktilise hoiakuga, kuna suuremad krundid vajavad rohkem hoolt ning inimesed on hakanud enam väärtustama oma vaba aega, selle asemel et puhkepäevadel lahmakal krundil kohustuslikus korras muru niita.

Kindlasti peaks krunt olema korralikult haljastatud ning kõrghaljastus, näiteks mõni kuusk või mänd, lisab majale ainult väärtust. Ka arhitektuurieelistused on viimase aasta jooksul teinud läbi mõningase muutuse. Vahepealne funkstiili buum on taandunud ja taas on ausse tõusmas traditsioonilised viilkatusega majad, eelistatud on kivikatus, mis lisab hoonele soliidsust ning on ka puhtpraktilise poole pealt vastupidavamad kui plekk-katused.

Küttesüsteemidest on soositumaks vesiküte, eelistatult esimese korruse põrandaaluse torustikuna, et seintel poleks radiaatoreid. Vett soojendavatest kateldest valitakse tavaliselt efektiivsed ja madala kuluga gaasi- või ioonkatlad.

Muudest ruumidest peab eramus olema soovitatavalt eesruumiga saun, kaks tualettruumi, millest üks oleks vannitoast eraldi. Garaažide vajalikkus on aasta-aastalt vähenenud, kuna elu näitab, et garaažist saab peagi kolikamber.

Auto jaoks piisab tavaliselt varjualusest, küll aga peab majas olema eraldi majandusruum, kus pererahvas saab hoida jalgrattaid, mõnd ülejäänud mööblitükki või näiteks pere talveriideid, viimase jaoks oleks küll ideaalsem lahendus suur garderoob.

Sisekujunduses järgitakse tavapäraseid trende. Põrandal kasutatakse kümme aastat tagasi ülipopulaarse laminaatparketi asemel naturaalselt parketti, kipsplaadid pole küll kuskile kadunud, kuid kivimajade puhul kasutatakse kipsi peamiselt siiski vaid mittekandvatel vaheseintel, kandvad kiviseinad

krohvitakse ja värvitakse.

Kui mõned aastad tagasi hakkas eraldi asetseva köögi soov tekkima just korteriomanikel ning eramute puhul ei olnud see ruumikuse tõttu oluline, siis nüüdseks soovitakse ka eramajadel võimalikult eraldatud ruumikat kööki. Köögi eraldatuse nimel ollakse valmis lõivu maksma isegi elutoa suuruse osas.

Ideaalsemaks asukohaks peetakse Tallinna või selle lähedal asuvaid keskuseid, nagu Tabasalu või Haabneeme. Eramuostjate üks olulisemaid nõudmisi on, et hoone paikneks piirkonnas, kus kõik oluline on välja arendatud.

Uskumatu, kuid paari aasta taguse buumi ajal ei peetud kaupluse ega lasteaia kaugust eriti millekski. Olulisem oli maja ise. Nüüd on aga jälle hakanud kehtima kuldreegel, et asukoht on eramu ja üldse kinnisvara puhul a ja o.

Sedasorti eramu hind jääb sõltuvalt asukohast vahemikku neli-viis miljonit krooni. Veel aastake tagasi oli selline maja paljudele kättesaamatu, sest ka hinnad olid märksa soolasemad.

Selliseid eramuid pole pakkumises küll palju, kuid mõningase otsimisperioodi järel peaks leidma igaüks just neile sobiva maja, mis vastaks siin välja toodud kriteeriumitele.

Autor: Olav Leok

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt