Rivo Sarapik • 1. aprill 2008
Jaga lugu:

Viiendik kiiresti kasvajatest tuli ehitusest

Ehitusfirmade hulk Äripäeva kiiresti kasvanud ettevõtete TOPis kerkis viie aasta jooksul järjepidevalt paari protsendi võrra aastas.

Ehitusvaldkonna ettevõtete hulk Äripäeva kiiresti kasvavate ettevõtete ehk Gaselli TOPis kasvas regulaarselt 2002. aastast, keskmiselt paar protsenti aastas ning eelmisel aastal ulatus nende osakaal pea viiendikuni kogu gasellide arvust.

Tõus käivitus ajal, mil sai alguse linnade laialivalgumine ning elurajoonide teke linnapiiridele ja põldudele. Tänavu jaanuaris avaldatud Gaselli TOPi 1905 ettevõttest tegutses ehituse valdkonnas 340 firmat. Arv kasvas aastaga kiiremini kui gasellide koguarv. Vastavad näitajad ehitusfirmade kasvu ning gasellide kogukasvu kohta on 4,5 ja 3,3 korda.

"Kui praegu ka midagi ei teeni, võib pillid kotti panna," kommenteeris Saarema ehitusettevõtte, Saaremaa TOPi 2007. aasta teine koht, EBC Ehituse ASi juht Argo Arge 2007. aastat. Aasta tagasi ennustaski ta, et 2007 tuleb ehituses edukas. Edaspidise suhtes mees nii positiivne polnud. Aasta 2008 on juba näinud ehitusvaldkonna ettevõtetes nii koondamisi (ASi TTP näol) kui ka soovituslikku puhkuse väljavõtmist (E-Betoonelemendis).

Ehitusettevõtetest edukaim, Dorbek Ehitus OÜ, gasellide üldtabeli viies, loodi 2002. aastal. Ettevõte tegutseb Eestis, Soomes ja Venemaal ning teeb santehnilisi, ventilatsiooni-, viimistlus- ja krohvitöid, samuti ehitab maju. Dorbek on esiotsas ka kasumi kasvu TOPis, jõudes teisele kohale 1160kordse kasumi kasvatamisega. Käivet kergitas firma 5,4 korda.

Kõrguselt teine ehitaja, OÜ OKG Ehitus, Gaselli TOPi kaheksas koht, käivet ja kasumit vastavalt 8,5 ja 57 korda kergitanud ettevõte jäi meedia vaatevälja 2006. aastal, mil koostööpartneritega Tartus Raatuse tänava kortermaja ehitades tõstsid sissekolinud elanikud kisa, et elada tuleb ehitustandril ning maja kvaliteet oli küsitav. Foorumis Ehitus24.ee saab ettevõtte juhtkond kasutajatelt samuti võtta.

Ehitusfirmade lõikes gasellide edetabelis edukuselt kolmas, Saaremaa päritolu Aavik & KO OÜ, tõstis käivet pea neli ja pool ning kasumit pea 400 korda.

Suurim käibekasvataja ehitusfirmadest on Baltehitus, mis lisaks ehitusele toodab ja remondib näiteks raudbetoontooteid. Käivet kergitas ettevõte 13,25 korda ja selle tulemusega jõudsid käibekasvatajate seas 12. kohale.

Pööret ehitusvaldkonna ettevõtete juurdekasvus näeb tõenäoliselt järgmisel aastal ilmuvas Gaselli TOPis, mis vaatleb aastaid 2005-2007. Turu jahtumine sai alguse 2007. aasta kevadel ning pankrotte ja töökohtade vähenemist sektoris ennustavad nii ettevõtjad ise kui ka analüütikud.

3-4% gasellide koguarvust on edetabelis esindatud olnud ka ehitusmaterjalide tootjad, kelle käekäik pole samuti eriti kiita. Kui 2006. aasta IV kvartalit ilmestas Ehitusmaterjalitootjate Liidu tegevjuhi Enno Rebase sõnul ehitusmaterjalide defitsiitsus ja ettevõtjad ootasid ka tänavuseks ehitusmaterjalide jätkuvat hinnatõusu ning leidsid, et tootmisvõimsused jõuavad nõudlusele järele alles 2009, siis eelmise aasta lõpuks olukord sarnaselt ehitusturule rahunes ning toimima hakkasid taas turusuhted. Ostjatel on võimalik kaupa valida ning tootjatel on mahti tegeleda kvaliteedi ja arenguga. Turu kasvu osas tootjad eelmise aasta tulemusele lisa ei prognoosi. Veidi lisa võib tuua eksport.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas