Katre Pilvinski • 20. aprill 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Kaubamaja juhtkond varjab oma preemiaid

"Tallinna Kaubamaja määras 2007. aastal ettevõtte juhtkonnale lisatasudeks 35 miljonit krooni," kirjutas Andersson. "Erinevalt heast juhtimistavast ei ole Kaubamaja aga avalikustanud, kuidas see summa täpsemalt tippjuhtide vahel jagunes."

Kaubamaja majandusaasta aruandes on kirjas, et ettevõte järgib enamikku hea ühingujuhtimise tava kohustuslikke juhiseid. Erandina otsustas kaubandusgrupp jätta avaldamata eraldi iga juhatuse, juhtkonna ja nõukogu liikme töötasusid, sest peab seda Tallinna Kaubamaja juhatuse esimehe Raul Puusepa sõnul ärisaladuseks ja privaatseks informatsiooniks, mida ei soovi avaldada konkurentidele.

"Lisaks nõukogule ja juhatusele on Tallinna Kaubamajas ka juhtkond. Kui nõukogu palganumbrid peab kinnitama aktsionäride aastakoosolek, siis juhtkonna ja juhatuse töötasude kohta sellist nõuet ei ole," kirjutas Andersson. "Paradoks seisneb selles, et Tallinna Kaubamaja ei avalda seda, kes emaettevõtte juhtkonda kuuluvad. Ometi on selgelt välja toodud nende ülesanne: ettevõtte juhtkond on neljaliikmeline ning otsuseid langetab juhtkond, mitte juhatus."

Puusepp ütles Anderssoni kommentaari selgituseks, et kontserni ettevõtete juhatuse ja nõukogu liikmetele maksti 2007. aastal tasu ja preemiaid 20,5 miljonit krooni. Kontserni ettevõtetes kokku on 16 juhatuse liiget ja 50 nõukogu liiget.

"Lühiajalisi lisatasusid koos sotsiaalmaksuga on arvestatud summas 17 miljonit krooni ja pikaajalisi lisatasusid koos sotsiaalmaksuga on arvestatud summas 18 miljonit krooni," rääkis Puusepp. Ta täpsustas, et pikaajalised lisatasud makstakse välja kolme aasta töö eest.

"Osa juhatuste ja nõukogude liikmeid kattuvad ning nemad saavad topelttasu," märkis ta. "Keskmine palgakulu kuus töötaja kohta oli 11 658 krooni, kasvades aastaga 18%. Tööjõukulud sisaldavad ka töötajate väljateenitud puhkusetasusid ning 2007. aasta eest määratud, kuid väljamaksmata preemiaid," selgitas ta. Samas jättis Puusepp preemiad täpsemalt kommenteerimata, väites, et see ei riku kuidagi aktsionäride huve.

Tallinna Kaubamaja nõukogu liige Jüri Käo ütles, et ettevõte juurutas uue motivatsiooniskeemi kolm aastat tagasi.

"Ma ei pea oluliseks preemiate täpset avalikustamist, kuna usaldan ettevõtte juhtkonda," tunnistas Tallinna Kaubamaja aktsionär Rain Lõhmus. Ta lisas, et päris täpselt ei tea ta niikuinii, kes mida kaubamajas teeb. "Kui ta ei teeniks kasumit, vaataksin asjale teistmoodi. Kaubamaja aga on tublit tööd teinud. Et seda hoida ja suurendada, tuleb töötajaid motiveerida," ütles ta.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt