20. aprill 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Kriminaalne tulu tulebki konfiskeerida

Justiitsministeerium ei pea vajalikuks ilma põhjaliku analüüsita muuta hiljuti jõustunud nn kriminaaltulu laiendatud konfiskeerimise seadust, sest muudatusi tehes tuleb arvestada ka seda, et need konkureerivad põhiseaduses sätestatud omandi puutumatuse põhimõttega. Piiride avaramaks muutmisega peab kaasnema ka selle põhiseaduspärasuse arutelu.

Kriminaaltulu äravõtmine on oluline vahend võitluses kuritegevusega ning sellepärast säärane seaduslik võimalus 2007. aastal justiitsministeeriumi initsiatiivil ka loodi.

Lisaks tavapärasele kriminaaltulu konfiskeerimisele saab nüüd konfiskeerida kogu süüdistatava vara, isegi kui ei ole tõendatud, et see on saadud konkreetse kuriteo toimepanemisest. Nüüd ootab justiitsministeerium politseilt ja prokuratuurilt reaalseid tulemusi uue seaduse rakendamisel.

Kriminaaltulu äravõtmine on ka ühiseks prioriteediks justiits- ja siseministri 2005. aastal sõlmitud Laulasmaa deklaratsiooni järgi. Justiits- ja siseminister kohtuvad regulaarselt politsei ja prokuratuuri juhtidega prioriteetide täitmise arutamiseks.

Viimati toimus selline kohtumine 22. jaanuaril 2008. Seni ei ole politsei teinud ettepanekut muuta kriminaaltulu konfiskeerimise osas seadust.

Järgmisel ministrite kohtumisel 2008. aasta juulis vaadatakse üle kriminaaltulu konfiskeerimise vahetulemused ning arutatakse ka seda, kas õiguslikus regulatsioonis on vaja teha muudatusi.

Laulasmaa deklaratsioon, milles on kirjas ühised tegevusprioriteedid ja eesmärgid, allkirjastati 22. augustil 2005 justiits- ja siseministeeriumi ning politsei ja prokuratuuri juhtide kohtumisel.

Ühiste põhieesmärkidena määratleti võitlus alaealiste poolt ning nende suhtes toime pandud kuritegevusega, esmajärjekorras lapsohvritega vägivalla- ja seksuaalkuritegudega, võitlus organiseeritud kuritegevusega, eelkõige uimastite, rahapesu ja inimkaubandusega.

Autor: Mart Siilivask

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt