20. aprill 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Tallinna korteriturg ootab paremaid aegu

Korteriturg on jätkuvalt ooteseisundis, seda vaatamata juba toimunud hinnalangusele.

Müüjad aktsepteerivad väikest hinnalangust või kohati ka eitavad seda, sest suur hulk kortereid on müügis väga kõrgete hindadega ja vaatamata müügi ebaedule üritatakse hinda siiski hoida. Ostjate ootused hinna suhtes on tavaliselt oluliselt madalamal ja sellest tingituna on väike ka tehinguaktiivsus.

Lisaks hinnale määrab ostjate käitumist oluliselt suurem ebakindlus tuleviku suhtes. Vaatamata kiirele inflatsioonile ei ole potentsiaalsete ostjate majanduslik seisund üldjuhul halvenenud ja seetõttu võib väita, et madala turuaktiivsuse taga on eelkõige kõrgemad laenuintressid, pankade konservatiivsem hoiak laenude väljastamisel, inimeste suurem ebakindlus tuleviku suhtes ja jätkuv suurema hinnalanguse ootus.

Kuna turu edasise arengu kohta on mitmeid stsenaariume, siis on ostuhuvilistel põhjust jälgida eelkõige tehingute aktiivsust: kui tehingute hulk suureneb märkimisväärselt, siis järgneb sellele suure tõenäosusega ka hinnatõus.

Korterituru aktiivsus on kiirelt kahanenud, üha selgemad märgid negatiivsest hinnakorrektsioonist on jõudnud ka tehingustatistikasse.

Turu kõrge aktiivsus ja kiire hinnatõus olid omased 2005. aasta lõpule, mil tüüpkorterite hinnad peaaegu kahekordistusid. 2006. aasta kevadeks ülikiire hinnatõus peatus ja sellest ajast alates on turg märgatavalt rahunenud, mida on põhjustanud nii kallinenud laenuraha kui ka muudatused ostjate hoiakutes.

Kuna uusehituse intensiivsus on oluliselt vaibunud, siis võib prognoosida, et 2008. aastal tuleb turule ka mitu korda vähem uusi kortereid. Praeguseks aastaks võiks prognoosida 1000-1500 uue korteri lisandumist.

Uusarenduste korterite hindu on langetatud kuni 30%, kuid üldine hinnalangus on oluliselt väiksem. Selle aasta kevadel võib prognoosida korteriturul jätkuvat paigalseisu ning eeldatavalt jätkub see ka suvel.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt