Peaminister Putin mängib kindla peale

Sirje Rank 13. mai 2008, 00:00

Nii hakkab loodusvarade kasutust asepeaministri positsioonilt kureerima riikliku naftakompanii Rosneft nõukogu esimees Igor Setšin, endine KGB ohvitser ja Putini lähedane usaldusisik juba üheksakümnendatest aastatest, valitsuse personaliülemaks saab aga endine Kremli administratsiooniülem Sergei Sobjanin. Endine presidendi majandusnõunik Igor Šuvalov hakkab peaminister Putini valitsuses esimese asepresidendina kureerima Venemaa välismajandussuhteid ning liitumiskõnelusi WTOga.

Koha säilitavad teiste seas rahandusminister Aleksei Kudrin ja välisminister Sergei Lavrov.

"Mingeid suurüllatusi nimekiri endas ei sisaldanud," kommenteeris riigikogu liige Marko Mihkelson. "Samad arhitektid, kes on aidanud Putinil Venemaad selliseks muuta, nagu Venemaa on," ütles Mihkelson. "Arvamine sellest, et Venemaal on alanud uus ajastu, oli ilmne soovmõtlemine," lisas ta.

Putin esitas valitsuse nimekirja 7. mail Venemaa presidendiametisse asunud Dmitri Medvedevile eile hommikul, mispeale president selle kinnitas. Kremnoloogidele ei jäänud märkamata, et presidendiga kohtudes istus peaminister Putin oma harjumuspärases presidenditoolis, Medvedev aga võttis sisse koha tema vastas.

Suurematest muudatustest lõi Putin uues valitsuses kaheks senise energeetikaministeeriumi, mida varem juhtis Viktor Hristenko. Hristenko jätkab tööstus- ja kaubandusministrina, energiaministriks saab Venemaa tuumareaktorite tootja ZAO Atomstrioeksport juht Sergei Šmatko. Firma ehitab reaktoreid Hiinas, Indias, Bulgaarias ja Iraanis.

Igor Setšini nimetamist asepeaministriks tõlgendasid analüütikud kui märki sellest, et energiasektor jääb riigi kontrolli alla.

"Setšin on Venemaa uus energiatsaar," kommenteeris agentuurile Bloomberg UralSib Financial Corp-i peastrateeg Chris Wafer. "Tema nimetamine näitab, et riik plaanib energiasektorit oma lõa otsas hoida." Just Setšini ajal sai Rosneftist Venemaa suurim naftakompanii - firma suuremad tootmisüksused on naftakompanii Jukose varad.

Suurematest muudatus ei jätka uues valitsuses enam korruptsioonikahtlustuste all Leonid Reiman - uus side- ja meediaminister on Igor Štšegolev, endine presidendi protokolliülem ja pressiteenistuse juht. Uus on ka spordi- ja turismiministri amet, millele asub Venemaa jalgpalliliidu juht Vitali Mutko.

Putini uues valitsuses on kokku seitse asepeaministrit, neist kaks esimest asepeaministrit. Ühe esimese asepeaministrina jätkab ekspeaminister Viktor Zubkov, kureerides edaspidi riiklikke projekte, metsandust ja kalandust.

LHV analüütik Madis Toomsalu ütles eile, et julgeb aasta lõpuks prognoosida Venemaa börsiindeksi RTSi tõusu tänaselt 2300-lt 2700-2800 punkti kõrgusele. Tandemi Putin-Medvedev ning Kudrini jätkamine rahandusministrina on majandusele hea kombinatsioon, ütles Toomsalu.

Ma ei oska hoobilt niimoodi nimetada neid kolme asja, mida Putini valitsuselt sooviksin.

Tuleb esialgu vaadata ja uue olukorraga kohaneda. Eks see teeb kindlasti ühtesid võimalusi ahtamaks ja teisi avardab.

Kui mult küsida sama asja Eesti valitsuse kohta, teaksin kohe, mida öelda. Need on haldusreformi läbiviimine, võõrtööjõu sisselubamine ja Eesti-Vene suhete ülesehitamine.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:32
    Otsi:

    Ava täpsem otsing