Martin Hanson • 4. juuni 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Ajaloo ilu

Ükski teine Eesti naistennisist ei ole midagi sellist saavutanud. Kuid Kaia Kanepi tee tänavustel Prantsuse lahtistel meistrivõistlustel on olnud aga kõike muud kui lihtne.

Praegu maailma edetabelis naistest 49. kohta hoidev Kanepi suutis alistada küll kõik talle naljas eelnevas ringis vastu astunud mängijad. Esimeses matšis alistas Kanepi 104. asetusega Hiina tennisisti Meng Yuani.

Teine mäng tõi aga vastaseks juba maailma edetabelis 6. asetusega venelanna Anna Tšakvetadze. Võit tuli kindlalt, kuid raskelt.

Kolmas ring tõi Kanepi vastaseks viiekordse Prantsuse lahtiste meistrivõistluste kogemusega hispaanlanna Anabel Medina Garriguesi, kes on Kanepiga sarnase tasemega mängija. Esimest korda venis mäng kolme setini, kuid siiski võidutses eestlanna.

Esmaspäeva õhtul pimeduse tõttu Pariisis pooleli jäänud, kuid üleeile hommikul lõpuni peetud neljanda ringi kohtumises alistas Kanepi noore tšehhitari Petra Kvitova.

Kanepi toetaja Valdo Randpere sõnul on Kanepi juba kaks aastat hästi mänginud. "Kuid on vaja natuke õnne ja vedamist, ükskord pidid kõik tingimused tema jaoks soodsad olema," lisas ta ja seletas, et edu turniiril võib sõltuda pisiasjast avaringis ja kui see oleks sujunud, oleks tulnud võit.

"Kaia võidab selle turniiri. Aga ärge mind uskuge, ma olen seda viis aastat rääkinud, kuid nüüd on küll aeg võita," ütles Randpere.

"Edu Grand Slami turniiril annab palju enesekindlust juurde," arvas Randpere. Samas möönis ta, et Kanepi mängib paremini, kui teda favoriidiks ei peeta, ja see võib ka teistpidi efekti anda.

Kaia Kanepi on üks väheseid Eesti sportlasi, kes saab keskenduda spordi tegemisele, mitte ei pea selle asemel veetma aega sponsoritelt raha paludes.

Kolm tundi enne Kanepi veerandifinaali (ehk eile keskpäeval kohaliku aja järgi) asutab tema mänedžer, Tallinki suuromanik Enn Pant Pariisis end parajasti metroo peale minema, et võistlustulle minejale kaasa elada. Ta tunnistab, et tõenäoliselt on toetajad enne vastutusrikast etteastet rohkem närvis kui maailma tippreket ise.

Pandi juhitav Tallink ja selle suuraktsionär Infortar on toetanud Kanepit viimase kahe aasta jooksul kokku 2,8 miljoni krooniga, sellest poolteise miljoniga tänavusel hooajal. See on suurim üksikult sponsorilt individuaalsportlasele antud toetussumma Eestis.

Seda on ka kõvasti rohkem, kui suudab Kanepile anda Eesti Tennise Liit, mis on eraldanud meie esireketile tänavuseks 200 000 krooni. Seda on rohkem, kui saab liidult ükski teine tennisist. Pealegi tuleb ka liidu eelarve suuremalt jaolt erasponsorite taskust: jämedalt võttes 10 miljonit krooni riigi 5 miljoni vastu.

Kolm põhjust, miks Pant on otsustanud Kanepit toetada: Pandile meeldib tennis, Kaia tõesti tahab tippu jõuda ning Kaia on enesekindel ja pühendunud. Pant peab sponsori ja tennisisti eduka koostöö tagatiseks head läbisaamist. "Meie suhe ei ole enam ammu sportlase ja sponsori oma, vaid oleme väga head sõbrad," sõnab Tallinki juht. Ta ütleb, et kui poleks alati Kaiasse uskunud, poleks ta teda ka toetama hakanud.

Mida suudaks tennisist ilma sponsorita? Eesti Tennise Liidu peasekretär Teet Kallasvee teab, et kui sportlasel pole just juhtumisi omal kotist rahahunnikuid võtta, siis suurt ei midagi. Kanepi aastaeelarve on tema hinnangul umbes 3 miljonit krooni. Suurem osa sellest kulub tiimi ülalpidamisele ning võistlussõitudele.

Tennis ei ole iseenesest kallis ala. Tehnikaspordi ja purjetamisega justkui ei saaks võrreldagi - tarvis on vaid väljakut, reketit, tennisesusse ja palle. "Aga iga ala muutub kalliks siis, kui seda tehakse tipptasemel," nendib Kallasvee.

Tema sõnul saab Kaia tänu sponsoritele ilmselt keskenduda sellele, mida ta tegema peab. Selliseid sportlasi pole aga Eestis palju.

Hoopis teine teema on tennisega jõukaks saamine. "Sa pead olema maailma esikümnes, kui tahad rikkaks saada," ütleb Kallasvee. Naistennisist, kes mängib maailma 50. piirimail, toetajateta läbi ei saa.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt