Hansapanga reitingut alandas kasvanud risk

Kadrin Karner 02. juuli 2008, 00:00

"Kõrgemad riskid peaksid juba olema panga välisfinantseerimise hinda sisse arvestatud, seepärast me reitingu alandamisest eraldi mõju ei oota," ütles Raasuke. Lähituleviku välisfinantseerimise hinda mõjutavad tema sõnul edasised arengud Balti riikides ning rahvusvaheliste finantsturgude riskitaluvus.

Kommenteerides küsimust, mida toob Hansapangale kaasa emapanga Swedbanki finantstugevuse reitingu alandamine, ütles Raasuke, et selle peapõhjuseks oli riskide suurenemine Baltimaades.

"Suurema riskiga laenajale on finantseerimise hind kõrgem kui madalama riskiga laenajale. Hansapanga välisfinantseerimise kulu on alates 2007. aasta sügisest kasvanud. Reitingu muudatus on kooskõlas nende arengutega," sõnas Raasuke.

Endise Hansapanga peadirektori Priit Põldoja sõnul oli Moody'selt reitingu alandamist oodata, suurt muutust see kaasa tuua ei tohiks. Negatiivne väljavaade oli Moody'sel enne väljas, põhjendas ta. Põldoja sõnul mõjutab alanenud reiting finantseerimise hinda, kuid kuna turg on suhteliselt närviline, on võimalik, et negatiivne reiting on juba hinna sees.

"Ma ei näe väga suurt muudatust ja see on pigem selline jätkuv protsess, mis on umbes 12 kuud kestnud, kus Baltimaade riske järjest konservatiivsemana vaadatakse," lisas Alta Capitali partnerina töötav Põldoja.

Seetõttu on siin tõusnud ka intressimäärad ja marginaalid. "Kui Eestis finantssektori üldine reiting on pigem allapoole, eks siis intressid võiksid ülespoole minna," märkis ta. "Sellest on ka varem räägitud, et intressid tõusevad ja ongi tõusnud," lisas Põldoja.

Moody's põhjendas Hansapanga reitingu alandamist panga varade halvenenud kvaliteediga ning murega, et Hansapanga varad on liiga suures ulatuses seotud Baltimaade kinnisvaraturuga.

Ühtlasi alandas Moody's Hansapanga emapanga Swedbanki finantstugevuse, eelisjärjekorras lunastatavate võlakirjade ja allutatud võlakirjade reitinguid. Esimese kvartali lõpus oli Balti riikide arvel 30% Swedbanki tuludest ja 15% laenuportfellist. Eesti majandusele prognoosib Moody's vähemalt 2-3 mõõna-aastat.

Kõige üldisemalt on reitingul ja selle muutmisel sisuline tähendus eelkõige reitinguga hinnatava ettevõtte võlausaldajatele, kes oma krediidiriski vastavalt sellele (ümber)hindavad. Suure turuosaga ettevõtete puhul võib nende reitingu muutmine mõjutada ka majandust laiemalt.

Et 100% Swedbanki omanduses oleva Hansapanga rahastamises on kodumaiste kliendihoiuste kõrval oluline roll emapangal, siis on olulisem jälgida Swedbanki reitingu muutmise mõju Swedbanki grupi rahastamise hinnale. Näiteks sarnaselt Põhjamaade laenuvõtjatega peavad ka meie eraisikud ja ettevõtted uute laenude võtmisel edaspidi arvestama mõnevõrra kõrgema laenumarginaaliga. Ühe institutsiooni reitingu muutus ei saa seejuures olla esmatähtis mõjutegur.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:37
    Otsi:

    Ava täpsem otsing