3. juuli 2008 • 2 min
Jaga lugu:

40 in 1 etendus Pärnu Endlas

Tiit Palu lavastatuna sündinud "Ma olen iseenda naine" räägib tõsielul põhineva ja uskumatuna tunduva loo saksa päritolu transvestiidist Charlotte von Mahlsdorfist (sünninimega Lothar Berfelde, 1928-2002), kes pidas Teise maailmasõja järel Ida-Berliinis 19. sajandi lõpu Gründerzeit'i ajastu mööbli ja asjade muuseumi, pakkudes ühtlasi omasugustele inimestele salajast kogunemiskohta.

Kultuurilukku ongi ta end jäädvustanud peamiselt muuseumiga, mille oma kätega üles ehitas ja mis tänaseni Berliini äärelinnas tegutseb. Elutähtsaid asju enda jaoks ritta seades oli seksuaalsus Charlotte jaoks kolmandajärguline, andes esikoha antiikmööblile ja teise seda eksponeerivale muuseumile.

Transvestiidiks olemine lisas aga naisteriideid kandnud mehe isikule kahtlemata värvi ja eripära ning tema eluajal valitsenud totalitaarseid režiime arvestades oli tema ellujäämine tõeline ime. Charlotte von Mahlsdorf ei kaotanud oma sisemist vabadust, unikaalset identiteeti ja hinnalist antiikasjade kollektsiooni ei natsivõimu, kommunistliku režiimi ega ka külma sõja ajal. Temast kõnelev näitemäng on südamlik ja liigutav lugu elutahtest, lootusest, mälust ja peaaegu üliinimlikust julgusest. Ühtlasi ülistab ja õigustab lavatükk iga inimese isikupära.

See, et kogu loo kannab ette üks näitleja, oli Tiit Palu sõnul väljakutse nii talle kui ka Raivo E. Tammele. Praeguseks juba 20 aastat erinevate teatrite lavadel esinenud vabakutseline näitleja on peamiselt tuntud kui koomiliste (kõrval)osade täitja. "Ma olen iseenda naine" andis Tammele võimaluse näidata oma sügavamat sisu ja oskust välkkiirelt rolle vahetada. Seda saab Endla suvehooaja jooksul hinnata veel neljal korral Pärnus, sügisel on kavandamisel väiksem tuur mööda teisi Eesti teatreid.

Pärast mõneaastast pausi on Endla taastanud 1967. aastal alanud traditsiooni ja mängib suvitushooaja kuumi-

mal ajal kuu jooksul läbi kogu oma repertuaari paremiku. Endla suvehooaja etenduste piletid on müügil teatri kassas E-R 12-17 ja L-P tund enne etenduse algust.

Autor: Ülle Hallik

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt