Euroraha valekasutus viib tingimisi vangi

Mariliis Pinn 23. juuli 2008, 13:56

Kuigi enamasti jätavad ettevõtted ja
asutused valesti kasutatud eurorahad tagasi maksmata, on mõne rikkumise
eest kogu toetus tagasi makstud ja teise eest tingimisi vangi mindud.

Näiteks tööturuamet paistab silma riigihangete reeglite rikkumisega, mullu esines tervelt 18 rikkumust ELi struktuurifondi rahade kasutamisel.

Kui Equali ja struktuurifondide kasutamisel oli rikkumiste esirinnas mitteabikõlbulikud kulud ja hangetega seonduv, siis Phare programmi abitaolejad osutusid loomingulisemateks.

Näiteks Entsüklopeediakirjastuse AS trükkis 470 lisaeksemplari toetuse abil toodetud ja tasuta jagamiseks mõeldud raamatut ning müüs need maha. EL andis raamatute tegemiseks 4046 krooni. Politsei lõpetas menetluse kuriteo koosseisu puudumisega. Müügist teenitud raha kanti riigieelarvesse.

Raudteeinspektsiooni projektis paigaldati ligikaudu 60% raudteeliipritest projektivälisesse kohta. Lisaks ei vastanud liiprite terasesisaldus kvaliteedinõuetele ja seega ei olnud kulud abikõlblikud. Eesti tagastas kogu rikkumisega seotud 36 215 607 krooni suuruse toetuse.

Eesti Tuuleenergia Assotsiatsioon keeldus kasutamata ettemaksu tagastamast viidates makseraskustele. 73 139,56 krooni suurune toetus tagastati riigieelarvest ja ETEA vastu esitati nõue kohtusse.

Raha tagasimaksmine pole karmim, mis reeglite rikkujaid oodata võib. Tööturuameti projekti toetuse hindaja oli hankijaga seotud. Kohus karistas huvide konflikti eest kaheaastase tingimisi vangistusega. Eesti tagastas 3 014 036 kroonise toetuse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. November 2008, 12:53
Otsi:

Ava täpsem otsing