Poola istus Eestiga ühte CO2-paati

ÄP 02. september 2008, 00:00

Nii taotleb Poola nagu Eestigi Euroopa Liidult järeleandmisi, et ka pärast 2013. aastat saaks elektritootjatele heitmekvooti jagada tasuta. ELi plaan näeb ette, et nimetatud aastast alates tuleks elektritootjatel kogu tarvilik kvoot oksjonitelt kokku osta.

Poolas, mis toodab 92,5% oma elektrienergiast kivisöest, tähendaks see elektrihinna tõusu 100-300%, kurdab eilses ajalehes Financial Times Poola valitsuse energianõunik Krzysztof Zmijewski.

Iga MWh elektrienergia kohta paiskab Poola õhku 0,94 tonni CO2-heitmeid. Rootsi võrdluseks sama koguse kohta vaid 0,02 tonni.

Euroopa Komisjoni ametnike sõnul ei kavatse komisjon mööndusi teha ja jääb nõudmise juurde, et kogu kvoot tuleb elektritootjatel edaspidi siiski osta, sest kvoodi hinnal on elektrienergia hinna kujunemisel suhteliselt väike osa.

"Meie analüüsid näitavad, et vaid 15% elektri hinna tõusust Poolas oleks tingitud heitmekvootidest," ütles keskkonnavolinik Stavros Dimase pressiesindaja. Suurem tegur on kivisöe hind. Ja kuna komisjoni arvutuste aluseks on naftabarrel hinnaga 60 dollarit, siis tegelikult on heitmekvootide osa veelgi väiksem.

Poola saaks heitmekvootide müügist aastas vähemalt 3 miljardit eurot, mida valitsus võib soovi korral kasutada elektrienergia hinnatõusu leevendamiseks tarbijaile.

Lisaks on elektrienergia tootjad Euroopas kvootide hinna n-ö teoreetiliselt juba tarbijaile üle kandnud, ehkki heitmekvooti on seni jagatud tasuta. Seega peaks heitmekvoodi hind teoreetiliselt hinnas juba arves olema, kirjutas FT.

Poola endine peaminister Jerzy Buzek, praegune Euroopa Parlamendi liige, soovitab luua sellise energiabilansiga riikidele nagu Poola, Eesti, Bulgaaria ja Kreeka üleminekusüsteemi, mis võimaldaks mõnda aega elektritootjatele veel heitmekvoote tasuta jagada.

Vastasel korral riskib Euroopa sellega, et energiamahukas tööstus kolib minema. Poolast võib selle tagajärjel kaduda 500 000 töökohta, hoiatas Zmijewski.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:42

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing