Romet Kreek • 8. september 2008 • 1 min
Jaga lugu:

Peksupoiste tänavas ka üks pidupäev

Aasta jooksul on üle ilma enim kere peale saanud finantssektor viis börsid tõusule.

Finantssektori tänavasse jõudis eile pidu. On see ka jätkusuutlik, on kahtlane. Samas leidis nädalavahetusel aset väga positiivne sündmus. USA riigikassa päästis pankrotistunud eluasemelaenude võlakirjadesse pakendajad Fannie Mae ja Freddie Maci.

Citigroupi aktsia tõusis eile börside avanemise järel USAs 11 protsenti. Sama suure liikumise tegi päeva hakul läbi kindlustusselts AIG. JPMorgani aktsia tõusis 6 protsenti.

Iseenesest reageerisid nädalavahetuse sündmusele väga positiivselt juba Aasia ja Euroopa börsid.

Kuid peasüüdlased ehk spekulantide lemmikuks olnud Fannie Mae ja Freddie Maci aktsiad said valu tunda. Päästeoperatsiooni käigus süüakse praegused liht- ja eelisaktsia omanikud sisuliselt omanikeringist välja.

Freddie Maci aktsia kukkus esmaspäeval 74 protsenti, kaubeldes 1,32 dollaril. Fannie Mae kukkus 81 protsenti, 1,31 dollarile. USA maksumaksjatele läheb esialgu päästeoperatsioon maksma 200 miljardit dollarit.

Nüüdseks on teoks saanud siis põhimõte, et kasumid privatiseeritakse ja kahjumid natsionaliseeritakse. Moraalselt peaks see olema vastuvõetamatu. Investorid loodavad, et tunnelis enam pimedamaks ei lähe, kuigi ka valgust veel ei paista. Eluasemeturg sõltub, millised arengud leiavad aset USA kinnisvaraturul. Kinnisvaraturg oleneb aga finantseerimisest. Finantseerimisele mõjus halvasti kinnisvarahindade langus. Nüüd on see ka suuresti USA valitsuse mure.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt