Geniaalseimad eksperimendid läbi aegade: Young näitab, et valgus on laine

15. september 2008, 14:12

Newton oli küll üks väljapaistvamaid
füüsikuid läbi aegade, kuid temalgi ei olnud alati õigus. Ta näitas, et valge
valgus on segu vikerkaarevärvidest, kuid ta uskus kindlalt, et valgus on
osakeste voog, mitte lainetus.

See seisukoht püsis füüsikas kindlalt üle saja aasta, kuni Briti füüsik Thomas Young seda 1803. aastal kontrollida otsustas, kirjutas New York Times. Ta tegi aknaluuki augu ning kattis selle paksu paberitükiga. Seejärel tegi ta valguse läbilaskmiseks paberisse nõelaga augu. Kitsa valguskiire jagas ta aga õhukese paberitükiga kahte ossa. Kui valguskiired teisel pool taas ühinesid, tekitasid nad kiirte teele asetatud ekraanile vaheldumisi asetsevatest tumedamatest ja heledamatest ribadest interferentspildi.

See tõestas, et valgus peab olema lainelise iseloomuga, sest interferents tekib lainete liitumise tagajärjel. Kui liituvad kahe laine sama faas, siis nad võimendavad teineteist – tekib hele riba. Kui aga liituvad vastupidised faasid – hari ja nõgu – siis nad kustutavad üksteist ning tekib tume vari.

Katset on hiljem korduvalt korratud, kuid enamasti asetati kiirte teele papitükk, millesse oli lõigatud kaks peenikest paralleelset pilu. See aga ei tähendanud, et korpuskulaarne teooria ehk valguse koosnemine osakestest oleks ajaloo prügikasti heidetud. Näiteks Einsteini loodud fotoefekti teooria käsitleb valgust kui kvantide voogu. Seetõttu öeldaksegi valguse kohta, et ta on dualistlik – sõltuvalt olukorrast on vahel mugavam käsitleda valgust kui lainet, vahel aga kui osakeste voogu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. September 2008, 11:24
Otsi:

Ava täpsem otsing