Maksuameti liiga kallis õppetund

ÄP 23. september 2008, 00:00

Äripäeva meelest tuleb valitsusel maksusüsteemis kiiresti üks remont ette võtta - loobuda tuleks maksunõudes nõutud summa deponeerimise kohustusest.

Praegu tuleb ärimehel, kes pole maksu- ja tolliameti maksunõudega rahul, kõigepealt nõutud summa ametile hoiule anda, alles siis saab ta nõude kohtus vaidlustada. Teisalt tiksub deponeeritud summale iga päeva eest 0,06 protsenti intressi, mis teeb aastaintressiks umbes 21 protsenti.

Maksuamet peab seega olema sada protsenti oma õiguses kindel, enne kui nõude esitab. Paraku ei piisa kohtus alati maksuameti veendumusest - nagu näitab Tõnis Paltsu ja võib näidata ka Sylvesteri omanike kohtulugu - ning maksuhaldur on tema meelest seaduse vastu eksinud ärimehele andnud hoopis suurepärase rahateenimisvõimaluse.

Deponeerimiskohustusest loobumise vastu on väga tugev argument - riik võib maksmata maksurahast ilma jääda. Kord riiki petnud ärimees võib seda ju ka teist korda teha ja raha lihtsalt ära kulutada, paigutada teistesse äridesse vms. Ent see on siiski erandlik käitumine.

Toimetuse arvates kaalub selle võimaluse kordades üles see, et maksuhalduri eksituse pärast ei pea riik enam asjata kulutama maksumaksja raha - ei tule maksta intresse. Näiteks ühele endisele Sylvesteri omanikule Matti Pollile tiksub praegu maksuametis hoiul olevalt summalt päevas 53 000 krooni intresse.

Kohtukulud on niigi ja maksuhalduri kohtus allajäämise puhul tuleb need lugeda maksuhalduri koolirahaks.

Kuna seaduste muutmine ei käi üleöö, siis soovitab toimetus maksu- ja tolliametil loobuda Sylvesteri omanikega vägikaika vedamisest - võtta tagasi Tallinna ringkonnakohtule esitatud apellatsioonkaebus. Maksuametil on juba negatiivne kogemus sarnasest juhtumist (Tõnis Palts) käes - oma vigadest peaks ikka õppima. Praegu on maksuamet piltlikult öeldes istuma jäänud.

Olukord on praegu pigem Sylvesteri omanike kasuks - nende kohtuvaidlus maksuametiga on muutnud maksupoliitikat ning maksuhalduri eelotsused on seaduse järgi ametnike jaoks ka siduvad. Sylvesteri omanikud talitasid aktsiaid müües maksuametilt küsitud nõuannete järgi - tulemuseks pikk kohtusaaga ja äri jaoks halvatud miljonid kroonid.

Maksuamet jäi nii Tartu kui ka Tallinna halduskohtus kaotajaks, edasivaidlemisega võttis maksuhaldur toimetuse meelest suure riski kulutada pretsedenditult suure summa riigi raha. See võib ulatuda paarisaja miljoni kroonini. See on kole kallis kooliraha, mõttetu kulu. Selliseid halbu üllatusi aitaks edaspidi ära hoida deponeerimisnõudest loobumine.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:44

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing