Äriplaan 2009: Lihavainen jaekaubanduses lähiaastail kasvu ei näe

Liis Kängsepp 25. september 2008, 00:00

"Tulemused saavad olema midagi muud, kui oleme harjunud," lausus Lihavainen. "Müük ei tõuse, aga kulud kasvavad kiiresti ja protsessi ei saa nii kiiresti ümber organiseerida, ei suudeta nii kiiresti efektiivsust tõsta."

Uut tõusu ei oota Lihavainen enne kui 2010. aasta lõpus või siis 2011. aasta alguses.

"Klient tuleb meie juurde ju oma rahakotiga ja kui seal raha pole, pole mõtet ka tõusu oodata," sõnas Lihavainen. "Paljud kauplused on saanud hakkama, sest asuvad heas kohas - neil on pood ja midagi riiulitel, aga edasi nii lihtsalt ei lähe," oli Lihavainen kindel. "Kasvust eriti rääkida ei saa, võib-olla ainult inflatsiooni võrra. Inflatsioon tuleb 0 ja 2008. aasta numbri vahel, kindlasti madalam, aga endiselt väga kõrge."

Lihavainen ennustas, et suur langus ootab tarbekaupade müüjaid - jalgratta ostmise asemel inimene jalutab ning uusi riideid ei ole samuti iga nelja nädala tagant.

"Aga leib, sai ja piim, neid peab ikka ostma. Või vähemalt jahu peab ostma, et ise küpsetada, seega toidukaubas me nii suurt langust ei näe," lausus ta.

"Olen elanud Eestis viis aastat ja selle jaanipäeva ajal oli meie enimmüüdud toode esimest korda viiner," tõi ta näite.

"Tööpuudus ei ole veel väga hull, aga inimesed on otsustanud, et läheb halvasti ja nüüd me tarbime vähem."

"See, mis oli vanasti laia sortimendiga pood, ei ole seda enam. Klient muidugi tahaks keldripoodi hüpermarketi hindadega, aga see pole võimalik. Suurem on efektiivsem ja ka rikas klient jälgib hinda"

Lihavainen näeb, et Baltimaades on ruumi viiele suuremale ketile, kes omavahel turu ära jagavad.

"Konsolideerumise protsess on kogu aeg käinud, aga nüüd pannakse uus käik sisse ja seda arengut kiirendab praegune majandusolukord," üles Lihavainen.

Lihavaineni sõnul on Prisma valmis ka hinnasõjaks, mida Eestis pole veel nähtudki. "Kõik ei ole valmis ja see kiirendab konsolideerumist, lõpuks jäävad alles need, kes on teinud oma tööd korralikult," sõnas Lihavainen.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:44

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing