Tõnis Oja • 30. september 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Hääletus maksis 1,2 triljonit dollarit

Kui kongress hakkas 700 miljardit maksma minevat majanduse päästmise abipaketi seaduseelnõud hääletama, muutus investeerimisfirma Vouyageur Assett Management kauplemissaal haudvaikseks, kirjeldas The New York Times kohapeal toimunud sündmusi.

Fondijuhtide pilgud olid naelutatud teleriekraanidele, kus toimus midagi uskumatut - seaduseelnõu ei läinud läbi. "Seejärel hakati müüma kõike," kirjeldas toimunut ajalehele vanemmaakler Ryan Larson.

Maailma enimjälgitav aktsiaindeks Dow Jonesi tööstuskeskmine tegi kõigi aegade suurima kukkumise punktides, mis olid maagilised - 777 punkti (protsentuaalne kukkumine, seitse protsenti, jääb alles 18. kohale).

S&P 500 indeks kukkus peaaegu üheksa protsenti ehk suuruselt teise kukkumisega indeksi arvutamise ajaloos (hakati arvutama 1957. aasta 4. märtsist), jäädes alla vaid 1987. aasta börsikrahhile.

"Paanika tunnused olid olemas," kirjeldas börsil toimuvat investeerimisfirma Robert W. Baird peastrateeg Bruce Bittles.

Kaks nädalat tagasi toimunud esmasepäevane suurlangus, mida jõuti juba ristida mustaks esmaspäevaks, kordus üleeile ning seekord on Must Esmaspäev oma nime väärt.

Tuntud investeerimisstrateeg Edward Yardeni ning paljud teised analüütikud kinnitasid, et Washingtonis toimuv tegi investorid jõuetuks. "Sa tuled kontorisse, kulutad palju aega ettevõtete analüüsimiseks ning koostad aktsiaportfelli, mis peaks olema üsna hea, aga sellest pole absoluutselt mingit kasu," kirjeldas Yardeni ilmselt miljonite investorite meeleolusid.

700 miljardi dollari suuruse majanduse päästmise eelnõu läbikukkumine ei ehmatanud mitte ainult investoreid, vaid ka Washingtoni poliitikud (kaasa arvatud neid, kes hääletasid seaduseelnõu vastu), kes varsti pärast üksteise suunas näpuga näitamist hakkasid kohe uut plaani välja töötama.

"Meil tuleb kõikidel maha rahuneda ja taas tööle hakata," kinnitas vabariiklaste juht Kongressis Steny Hoyer.

Eks need meelolud kandusid osaliselt juba eilsesse uude päeva, sest Aasia turud käitusid suhteliselt rahulikult.

Jaapani indeks lõpetas kauplemispäeva küll neljaprotsendilise miinusega, aga Hongkongi börsiindeks lõpetas plussis.

"Veel on lootust," lausus Bloombergile Singapuris elav pensionile läinud endine naftakaupleja J. Sia, kelle mõne miljoni dollari suurune investeerimisportfell on kokku kuivanud poole võrra. "Ma olen kindel, et USA soovib oma nahka päästa."

Ka Euroopa oli eile pigem positiivne kui negatiivne ning USA aktsiaturud alustasid eilset kauplemispäeva korraliku tõusuga.

"Pärast täielikke tapatalguid on vältimatult vaja teha mõningast põhjaõngitsemist," põhjendas investorite 180kraadilist meelemuutust Suurbritannia investeerimisfirma GFT Global kaupleja Martin Staney. "Turud usuvad, et majanduse päästmise pakett võetakse enne nädalalõppu ikka vastu."

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt