Sirje Rank • 27. oktoober 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Omanikud aitavad hädas Swedbanki välja

Raha juurdeküsimist põhjendab pank närvilise olukorraga rahaturgudel ja börsilangusega, mis on aasta algusest Swedbanki väärtusest minema pühkinud üle 70 protsendi.

Panga aktsionärid, kes kokku esindavad 42 protsenti Swedbanki aktsiakapitalist, on juba teatanud, et on valmis 100 protsendi ulatuses garanteerima kogu emissiooni.

"See on kõva sõna, et grupp praeguseid aktsionäre on valmis kogu emissiooni garanteerima. See tähendab, et riigi sekkumine pole vajalik," kommenteeris CA Cheuvreux' pangandusanalüütik Rodney Alfvén Rootsi majanduslehele Dagens Industri.

Emissioonivajadus ei tulene tulususprobleemidest, Swedbanki probleem on Balti riigid, kus peljatakse samasugust kriisi nagu 1990. aastate alguses Rootsis.

"Swedbanki jaoks on kõige ohtlikum see, et mure Balti riikide pärast on nakatanud ka panga tegevuse Rootsis. Swedbankil on olnud teistest pankadest raskem raha sisse laenata, mis aga on panga üks põhitegevus," ütles Alfvén. "Uusemissiooniga loodetakse usaldus taastada."

Swedbank on esimene Rootsi suurpank, mis üleilmse laenukriisi puhkemisest aktsiaid juurde emiteerib. Eile kirjutas investeerimispank Merrill Lynch oma klientidele, et kui Balti riikides kasvab halbade laenude osakaal 33 protsendile ning Skandinaavia riikide majanduskasv järsult pidurdub, vajab ka SEB uut kapitali kuni 16 miljardit Rootsi krooni (24 miljardit Eesti krooni).

Swedbank kirjutas pressiteates, et pank on tugeval finantspositsioonil. Et aga kapitaliturud on ikka veel heitlikud ja majanduse väljavaated ebakindlad, otsustati n-ö ennetavalt kapitali juurde hankida. "See on puhvriks," ütles nõukogu esimees Carl Eric Stålberg eile telekonverentsil.

Emissioon vähendab Swedbanki laenuvajadust ja laenamine peaks pangale odavnema.

Swedbank kinnitas, et panga dividendipoliitikat emissioon ei muuda. "Leiame, et praegusel ajal on see tugevuse märk, kui suudetakse korraldada 100protsendiliselt garanteeritud uusemissioon selle asemel, et vähendada dividendide maksmist või osa tegevusest müüa," seletas Swedbank võrgulehel. Uued eelisaktsiad tagavad 2013. aastani dividendi 4,8 Rootsi krooni aktsialt.

Eile jätkas aktsia Stockholmi börsil langust.

Likviidsusprobleemid sundisid Põhjamaade suurimat börsil noteeritud Carnegie investeerimispanka Rootsi keskpangalt abi paluma.

Carnegie aktsia kukkus teate peale nagu kivi - lõunaks üle 60%. Kahe kauplemispäevaga on panga väärtusest haihtunud 75% ning aasta algusest üle 90%.

Kriisi on teravdanud asjaolu, et pangal on islandlastest suuromanikud ning et pank üllatas läinud reedel turge oodatust halvema kvartalitulemusega, kirjutas Rootsi majandusuudiste portaal di.se.

Rootsi keskpank põhjendab laenuabi Carnegie'le "tõsise riskiga finantssüsteemi stabiilsusele".

Oma tegevuse iseloomu tõttu ei ole Carnegie'l erinevalt teistest pankadest juurdepääsu keskpanga vahenditele repotehingute kaudu.

1803. aastal asutatud Carnegie võib olla sunnitud oma iseseisvusest lahti ütlema ja kellegagi liituma, et ellu jääda, kirjutas finantsuudiste agentuur Bloomberg.

Carnegie on esimene Rootsi finantsinstitutsioon, mis sai keskpangalt abilaenu pärast seda, kui pankadevaheline laenuturg hangus.

Carnegie teatas eile, et plaanib osaleda ka Rootsi valitsuse abipaketis pankadele, millega on lubatud garanteerida pankade laenud summas kuni 1,5 triljonit Rootsi krooni (2,33 triljonit Eesti krooni) ning vajadusel hätta sattunud pankadele ka rahasüste teha.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt