Padar toetaks riigi raha abil kodulaenuvõlglasi

Kadri Paas 06. jaanuar 2009, 00:00

Selleks kohtub Padar juba lähipäevil pangajuhtidega, et kuulda eluasemelaenude tagasimakseprobleemidest ja arutada, kuidas võlgujäänuid taas maksevõimelisteks turgutada.

Padar ütles Äripäevale, et novembri lõpu seisuga oli eraisikutele antud eluasemelaene kokku 97,3 miljardit krooni ehk pangad olid koduostuks raha laenanud ligikaudu 150 000 leibkonnale.

"Umbes 4 protsendil laenuvõtjaist olid tekkinud raskused," muretses Padar.

Tema sõnul tuleb aidata neid inimesi, kes on laenanud mõistuse piires, kuid praegu peavad töötuks jäänuna otsima uut rakendust.

"See uue rakenduse otsimine ei pruugi tihtipeale aga poole aastaga päädida. Ootan pankadelt just seda, et oleks mõistmist ja arusaamist ja aja andmist inimestele. Olgu inimesel kas või 365 päeva aega, et aidata ta uuesti rajale. Mõistagi on siin ka piirid ees. Kes on ikkagi endale tarbetuid luksuslosse kokku ajanud, seal me aidata ei saa. Aga seal, kus on ikkagi elementaarse eluasemega tegemist… Rasked ajad on käes, solidaarne tuleb olla," lootis sotsist rahandusminister pangahärrade vastutulelikkusele.

Padar rõhutab, et naivist ta ei ole. "Pank ei ole heategevusorganisatsioon. Panga eesmärk on teenida kasumit. Aga selge on see, et rasketel aegadel tuleb otsida lahendusi ja need võimalikult valutult üle elada. Ega nende realiseerimistvajavate korteritega ei ole ka keegi õnnelik," uskus ta.

Miks riigile just praegu laenuvõlglaste mure eriti südamelähedaseks muutus?

"On kuulda olnud, et pangad ei võta inimesi isegi mitte jutule. Selge, et kõige parem viis laenu maksta on tööl käia ja palka saada, aga kui koondamisteade on kätte saadud, siis tuleb inimesele mõistlikkuse piires aega anda," lisas Padar.

Ministri sõnul arutatakse kodulaenu intressipuhkuse pakkumise võimalusi KredExi toel valitsuse istungil juba lähiajal.

"Kui kasutada KredExit, siis tuleb arvestada asjaoluga, et riigieelarvest tuleb leida raha millegi arvel. Mille, see ongi arutelu küsimus," märkis Padar.

Swedbanki pressiesindaja Kristi Künnapas soovitas inimesel kindlasti kohe panka pöörduda, kui on alust arvata, et lähiajal võivad sissetulekud väheneda. "Pangal on pakkuda erinevaid lahendusi, mis sõltuvad makseraskuste iseloomust - osaline või täielik maksepuhkus, laenutähtaja pikendamine maksete suuruse vähendamiseks, laenukohustuste ühendamine üheks suuremaks laenuks. Sundmüük on viimane lahendus, mis ei ole soovitav panga ega kliendi seisukohast," rääkis suurpanga esindaja.

Padari intressipuhkuse riikliku toetamise mõtet ei soovinud pank hinnata enne, kui Swedbank Eesti juhid on Padariga kohtunud.

Soome elamumajanduse minister Jan Vapaavuori tahab eluaseme ostjatele anda ajutise riikliku laenugarantii töökoha võimaliku kaotuse puhuks.

Nii soovib ta kinnisvaraturule ja ehitamisele uuesti elu sisse saada, kirjutas eilne Kauppalehti.

Töökoha kaotuse korral annaksid pangad eluasemelaenu omanikule ajutist maksupuhkust. Samuti ei nõuaks pangad lisatagatisi, kui elamute hinnad langevad. Osa tööta jäänud inimese laenuintressidest võtaks enda katta riik. Intressitoetust oleks võimalik saada paari aasta vältel. Kui olud normaliseeruvad, jätkuks eluasemelaenu tagasimaksmine endisel moel.

Minister leiab, et sellist toetust võiksid saada ainult need inimesed, kes soetavad eluaseme näiteks sel või tuleval aastal. "Rasketel aegadel pole vaja mitte üksi valitsuse raha, vaid ka loovust ja uusi lähenemisnurki," ütles ta.

Korteritehingute arv vähenes Soomes sügisel 20-30%. Oktoobris vähenes uute elamispindade ehitus 2007. aasta oktoobriga võrreldes 14,5%. Detsembris oli ehitusalal 18 000 töötut. Märtsi lõpuks prognoositakse tööpuuduse kasvu 33 000-le.

Riigi kodulaenu garantiiprogrammi initsiatiivi tuleb tervitada, sest üldises plaanis tuleb toetada riigi initsiatiivi leida leevendust ja lahendusi kodulaenuklientide probleemistikule. Ka pangad on juba 2008. aastal rakendanud mitmeid leibkondade maksekoormust leevendavaid meetmeid. Riigipoolse initsiatiivina näeme võimalust rakendada teatud maksehäire kriteeriumi ja/või leibkonna töötuse olemasolul laenu maksegarantii süsteemi rakendamist, mis võib olla rakendatud näiteks 6-12kuulisele perioodile.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:53
    Otsi:

    Ava täpsem otsing