Yahoo uus algus

Silvia Viidik 16. jaanuar 2009, 00:00

Teisipäeval pärast USA aktsiaturgu sulgemist teatas internetimaastiku üks tuntuimaid ettevõtteid Yahoo!, et ametisse on võetud uus juht Carol Bartz. Ühtlasi tähendab see, et kaptenimütsi loovutab viimased kuud kurssi näidanud Yahoo! president Sue Decker, keda peeti tugevaks kandidaadiks kõige kõrgemale positsioonile.

Et Carol Bartz on tugev ja fokuseeritud juht, ei kahtle vast keegi, kes on jälginud, mida ta suutis korda saata tehnoloogiaettevõte Autodesk seal veedetud 14 aasta jooksul. Autodeski käive kasvas nende aastatega 285 miljonilt dollarilt 1,5 miljardile dollarile ning ettevõte laienes väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete ülesostmisega.

Internetiettevõtte Cisco Systemsi juhatuse liikmena on ta sealsele juhile John Chambersile jätnud väga sügava mulje. "Ta suudab tulemusi näidata," sõnas Chambers, lisades, et usub Bartzi võimesse Yahoo!-le väga vajalikud ümberkorraldused ellu viia. "Ta jääb ka surve all kõigutamatuks ning olen õppinud, et ei tasu kunagi Bartzi vastu panustada," kiitis Chambers.

Yahoo!, mille sära on juba mõnda aega tuhmumas, vajabki just sellist juhti, kes midagi lõpuks ära teha suudaks. Firma üks loojatest ja viimane juht Jerry Yang sai ettevõtte eesotsas olla vaid poolteist aastat ning jõudis selle lühikese aja jooksul investorid põhjalikult välja vihastada. Tema pihta loobuti palju pori, misjärel otsustas ta novembris ametist tagasi astuda ning jätkata oma endisel positsioonil pigem konsulteerivas rollis.

Mida investorid ühe hoogsalt kasutatava internetikeskkonna taga seisva ettevõtte tegevuses näha tahaksid? Eelkõige tahavad nad praegu teenida kiiret kasu, ükskõik mil viisil.

Kõik, kes ootasid, et Yang teeb kokkuleppe kas Microsofti või Google'iga, ning õhinal suure kasu nimel aktsiaid kokku ostsid, jäid väga pika ninaga ning pidid pealt vaatama oma varanduse kiiret sulamist.

Microsoft tahtis aasta tagasi osta Yahoo! 44,6 miljardi dollariga ehk aktsia viimasest sulgemishinnast 62 protsenti kallimalt, et ühiselt suuta võistelda Google'iga. Aktsia hind lendas muidugi lakke, sest pakkumine oli ülikasulik. Kui kõnelused ei edenenud, tõstis Microsoft kevadel hinna 47,5 miljardile dollarile, kuid Yang ei suutnud investorite pahameeleks sellestki võimalusest kinni haarata.

Pigem proovis ettevõte jõuda tehinguni Google'iga internetiotsingu- ja reklaamiäri koostööl, mis samuti väga viljakaks ei kujunenud. Taas tõmmati õnnestumist ja rahalist kasu ootavatelt investoritelt vaip jalge alt.

Nüüd on vaja muudatusi. "Arvestades Yahoo! paigalseisu viimasel ajal, oleks iga liigutus samm edasi," sõnas UBS analüütik Ben Schachter.

Kõigepealt oodatakse uusi kõnelusi Microsoftiga, mis alles eelmisel nädalal Bloombergile tunnistas, et on endiselt avatud koostööle Yahoo!-ga. Siiski iseloomustatakse Bartzi pigem kui ehitajat, mitte müüjat, mistõttu võib arvata, et ostu-müügi asemel tuleb kõne alla pigem kahe ettevõtte koostöö. Seetõttu võis Yahoo! saata Bartzi palkamisega turule ka signaali, et soovib ennemini ettevõtte iseseisvat kasvu kui laialilammutamist.

Samuti on vaja ümber korraldada ettevõtte struktuur, sest praegune maatriks-ülesehitus annab küll paljudele kaasarääkimisõiguse, kuid jaotab ka vastutuse paljude vahel ning kindlat koordineerivat kätt ei ole. Igaüks ajab oma rida ja kokkuvõttes liigub ettevõte nagu mitme rooliga auto - eikuhugi.

Sama palju kui maailm hõiskab Yahoo! otsuse üle, jääb kahtlejaid, kes Bartzi võimekusse väga ei usu. Ta on küll tugev ja sihikindel juht, aga tal ei ole internetiäris kogemust ning ta on seda ka ise tunnistanud.

Bartz loodab, et talle antakse veidi aega sisseelamiseks ja äri paremini tundmaõppimiseks, aga aktsionärid täiendava ooteajaga väga leppida ei taha. See paneb Silicon Valley ühe mainekamatest naisjuhtidest olukorda, kus tal tuleb end väga kiiresti tõestada ning kinnitada endale pandud lootusi strateegia kiire koostamise ja esimeste suurte otsuste elluviimisega.

Loodame, et värske veri suudab Yahoo! viia edule ja investoritelegi raha teenida.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:54

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing