Uuendused otsustavad edu

Silvia Viidik 29. jaanuar 2009, 00:00

Me ei ole harjunud langevate turgudega, sõnas ühe tuntuima tarkvaralooja Microsofti juht Steve Ballmer analüütikutele ettevõtte neljanda kvartali veidi nigelaid tulemusi põhjendades. Et tarkvaragigant arvatust suuremas hädas on, näitas eelmisel nädalal avaldatud koondamisteade, mis jätab tööta 5000 inimest.

Olukorra teeb tõsiseks asjaolu, et see on esimene töötajate arvu vähendamine Microsofti 34aastase ajaloo jooksul. Isegi tehnoloogiamulli lõhkemise ajal selle sajandi alguses ei pidanud ettevõte vajalikuks tööjõu kallale minna.

Kulude kärpimisi on vaja ette võtta, seda näitab päris kindlasti Microsofti lõppenud kvartali 11protsendiline kasumi vähenemine, 4,17 miljardile dollarile, mis aktsia kohta teeb 47 senti.

Nii analüütikute kui ka ettevõtte enda prognoosid olid tunduvalt helgemad, mistõttu tekitas petetud turg aktsiale hinna viimase kaheksa aasta suurima päevase kukkumise.

Ka Euroopa Komisjon ei taha tarkvaraloojat kuidagi rahule jätta. Aasta tagasi sai Microsoft 899 miljoni euro suuruse trahvi konkurentsivastase käitumise (või õigemini konkurentsi pooldavat käitumist nõudvate meetmete ignoreerimise) eest. Neli aastat enne seda süüdistas institutsioon ettevõtet turupositsiooni ärakasutamises.

Nüüd on tarkvaralooja uuesti konkurentsireeglite rikkumisega komisjoni hammaste vahele jäänud, sedakorda konkurentsi kahjustamisega seoses Internet Explorer brauseri ühendamises Windowsi operatsioonisüsteemiga.

Euroopa Komisjoni sõnul peavad tarbijad saama ise valida, millist operatsioonisüsteemi millise veebibrauseriga koos kasutada. Microsoft pole süüdistusele veel vastanud, kuid peab seda mõne nädala jooksul siiski tegema ning ilmselt püüdma saavutada kokkulepet, sest uus trahv juba vaikselt kõliseb kõrva ääres.

Microsoftilt on siiski oodata midagi, mis võib ta uuesti kindlalt sadulasse upitada.

Nimelt katsetatakse juba operatsioonisüsteemi Windows 7 beetaversiooni ning tagasiside on seni olnud paljulubav. On väike võimalus, et ootused uuele süsteemile olid Vista läbikukkumise tõttu lihtsalt mõnevõrra madalamad, kuid arvamusi lugedes jääb mulje, et Microsoft on siiski end taas leidnud. Windows 7, kus on mitmeid uuendusi, parandab testijate sõnul ka Vistale omased suuremad vead, milleks oli vähene kasutajasõbralikkus ja aeglus, kuigi arhitektuuriliselt on süsteemid sarnased.

Microsoft on muu hulgas rajamas teed hoopis uuele arvutikasutamise tasandile süsteemiga, mis lubab puutetundliku ekraani olemasolul toiminguid puudutuste abil teha.

Süsteem sarnaneb Apple'i iPhone'i puuteekraaniga, kus sõrmede abil saab objekte liigutada, suurendada, vähendada jne. Kuigi see sunnib kasutajat ostma uue ja kindlasti mitte väga odava ekraani, on rakendus tavaarvutitega võrreldes piisavalt uuenduslik, et tuua Microsoft meeletute lahendustega tuntud Apple'ile veidi lähemale.

Microsoft ei jää istuma, et oodata majanduslanguse lõpuni ja siis uuesti tööle hakata, on öelnud Ballmer. Nii on Bloombergi andmetel hakanud tarkvaragigant taas soojenema suhteid teise internetiguru Yahoo!ga. Kuigi eelmisel aastal jätsid kõik Microsofti ostu- ja koostööpakkumised Yahoo! tollase juhi Jerry Yangi vankumatuks, võib see aasta ja uus juht Carol Bartz tuua suhetesse uusi tuuli. Kui mitte ostu-müügi osas, siis ilmselt koostöö poole pealt küll. Näiteks säästaks otsingusüsteemide ühildamine kulusid ja tooks ilmselt edusamme ka arenduse poolel.

Kui nüüd Microsoftil oleks piisavalt särtsu teha korda Windows 7, nii et kasutajate silmad uuesti särama lööks, ja kindlamatele tulemustele jõuda ka Yahoo!ga, võiks järgmisel aastal tõenäoliselt palju rõõmsamates toonides ülevaate kirjutada.

Esialgu tuleb Microsoftil ilmselt ka langevate turgudega harjuma hakata.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:55
    Otsi:

    Ava täpsem otsing